Polmotors zainwestuje ponad 60 milionów złotych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Polmotors zainwestuje ponad 60 mln zł w KSSE
9.6.2022

Dnia 6 czerwca br. przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) wręczyli pozytywną decyzję o wsparciu dla firmy Polmotors – jednego z największych polskich producentów elementów karoserii dla światowych koncernów motoryzacyjnych. Inwestycja o wartości 63 mln zł dotyczy rozbudowy zakładu produkcyjnego w Bielsku-Białej. Jest to 18 decyzja KSSE o wsparciu dla firm w 2022 roku. 

Spółka Polmotors od ponad 30 lat produkuje struktury karoserii dla pojazdów m.in. takich marek, jak: Audi, BMW, Mercedes, aut grupy Stellantis (zrzeszającej modele z logo Alfa Romeo, Citroen, Chrysler, Fiat, Jeep, Opel, Peugeot) czy Volkswagen. W ramach realizowanej inwestycji spółka zamierza rozbudować swój zakład produkcyjny o 1750m2 powierzchni użytkowej w Bielsku Białej. Nowy projekt zakłada także zakup i zintegrowanie elementów linii produkcyjnej, służącej do produkcji elementów karoserii wraz z ich kompletacją w procesie zgrzewania i okrawania laserowego. W ramach inwestycji spółka zamierza zakupić także specjalistyczne oprogramowanie konstrukcyjne do projektowania narzędzi i symulacji procesów tłoczenia oraz wyprodukować prototypowe narzędzia. W związku z realizowaną inwestycją Polmotors zobowiązał się również do zwiększenia zatrudnienia w swoich zakładach do połowy 2023 roku.

Decyzja o wsparciu ze strony KSSE wydana została na czas 15 lat. Projekt, który realizowany będzie w ramach istniejącej od 2018 Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), pozwoli firmie na zwolnienie w tym okresie z podatku CIT i PIT.

– Inwestycja Polmotors to dobry przykład tego, że mimo trudnej sytuacji w branży automotive polskie firmy nadal się rozwijają i otrzymują duże kontrakty od największych producentów w branży motoryzacyjnej. Jako KSSE jesteśmy zdeterminowani, by pomagać w ich rozwoju i wierzymy, że zarówno duże firmy, jak i przedstawiciele sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będą nadal inwestowali w strefie. Wciąż dysponujemy atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, a ponadto doświadczoną kadrą i wachlarzem projektów oraz narzędzi wspierających inwestorów od początku do samego końca ich inwestycji – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

– Polmotors od początku swojej działalności ciągle udowadnia, że determinacja w dążeniu do celu, jasno sprecyzowana wizja rozwoju, długoterminowe planowanie, elastyczność oraz wytrwała realizacja wyznaczonej strategii są gwarancją sukcesu. Można powiedzieć, że ostatnie dwa trudne lata (nie tylko dla branży motoryzacyjnej) wykorzystaliśmy jako szansę do dalszego wzrostu i rozwoju naszej działalności. Ciągły rozwój i doskonalenie, które wdrażamy w firmie oraz odważne decyzje i działania, pozwalają patrzeć nam w daleko w przód z optymizmem. Realizując nasze strategiczne cele, polegamy na sprawdzonych partnerach – właśnie takich jak KSSE - co powoduje że ich wdrażanie staje się prostsze, szybsze i jeszcze bardziej uzasadnione ekonomicznie. Mogę z całą pewnością zapewnić, że nie jest to nasz ostatni wspólnie realizowany projekt i w najbliższej perspektywie nasza – trwająca już od 12 lat – współpraca będzie rozwijana z jeszcze większą intensywnością – powiedział Mateusz Trzop, Dyrektor ds. Inwestycji Polmotors.

W uroczystości wręczenia pozytywnej decyzji o wsparciu dla firmy Polmotors uczestniczyli m.in.: Jarosław Klimaszewski – prezydent Bielska-Białej, Mateusz Trzop – Dyrektor ds. Inwestycji Polmotors, Lidia Kurczyk – Koordynator ds. programów wsparcia w Polmotors oraz dr Janusz Michałek – prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W roku 2021 KSSE wydała aż 102 decyzje o wsparciu, co jest rekordem w historii funkcjonowania stref ekonomicznych w Polsce. 50 z nich przyznanych było dużym firmom i koncernom, natomiast większość, bo aż 52 dotyczyło mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Łącznie nakłady inwestycyjne powyższych podmiotów wyniosły 5,35 miliarda złotych, co przekłada się na 4700 miejsc pracy w regionie. 

Źródło: Polmotors

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę