Polak laureatem Nagrody Jamesa Dysona 2023

Polak laureatem Nagrody Jamesa Dysona 2023 Dyson Polska

Ogłoszono wyniki Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. W tegorocznej edycji przyznano trzy główne nagrody: główną międzynarodową nagrodę, nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz nagrodę za Projekt Humanitarny. Wytypowani przez sir Jamesa Dysona autorzy zwycięskich projektów otrzymają po 160 000 zł na dalszy rozwój swoich wynalazków.

– Zamiast rozwodzić się nad tym, przed jak trudnymi wyzwaniami stoimy, ci młodzi wynalazcy zabrali się do dzieła i zaprojektowali rozwiązania oparte na technologii Ich pasja i chęć zmieniania świata na lepsze naprawdę robią wrażenie. Mam nadzieję, że Konkurs pomoże im się wybić i osiągnąć sukces – powiedział sir James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Nagroda za Projekt Humanitarny – The Life Chariot (Rydwan Życia)

Śledząc rozwój konfliktu w Ukrainie, młody wynalazca Piotr Tłuszcz zwrócił uwagę na problemy związane z ewakuacją medyczną w trudnym terenie. Stało się to dla niego inspiracją do stworzenia Rydwanu Życia, terenowej przyczepy do ewakuacji medycznej, która może być doczepiona do każdego pojazdu wyposażonego w hak. Jest lekka i posiada zawieszenie pozwalające na transport nawet w ciężkich warunkach terenowych. Dzięki temu przyczepa zapewnia możliwość bezpieczniejszego przewożenia rannych w porównaniu do standardowych pojazdów, o tym przeznaczeniu. Rydwan Życia zwiększa skuteczność akcji ratunkowych – dzięki wyposażeniu w nosze możliwe jest położenie jednej rannej osoby, a dodatkowe siedzenia zostały zaprojektowane z myślą o ratownikach lub poszkodowanych z lekkimi obrażeniami.

Polak laureatem Nagrody Jamesa Dysona 2023 zdjęcie w treści artykułu

Piotr zainteresował się projektowaniem przyczep pod wpływem rodzinnych wypraw na Bałkany i w Pireneje. Przez następne 10 lat, m.in. podczas studiów licencjackich i magisterskich, zajmował się projektowaniem przyczep terenowych i ratowniczych, aby w końcu stworzyć Rydwan Życia. Dwa pierwsze jego modele, przetestowane w trudnych terenach jak górskie szlaki, lasy, jaskinie czy kopalnie, zostały przekazane ukraińskiej medycznej jednostce wojskowej oraz polskiemu zespołowi ratowników pola walki „W międzyczasie” Damiana Dudy.

W tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyznaliśmy specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny. Otrzymał ją Piotr, który stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie  – podkreśla James Dyson.

Piotr wciąż udoskonala Rydwan Życia, stara się też dostosować pojazd do potrzeb akcji ratowniczych w górach. Swoją wygraną w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2023 laureat skomentował następującymi słowami: „Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach”.

Główna Międzynarodowa Nagroda – The Golden Capsule

W wyniku trzęsień ziemi w Turcji i Syrii w lutym 2023 r. zginęło ponad 55 000 osób, a około 100 000 zostało rannych. Podczas akcji ratunkowych lekarze przemieszczali się w trudnym terenie, często niosąc w rękach po kilka zestawów infuzyjnych dla poszkodowanych.

W odpowiedzi na ten problem, zespół studentów Uniwersytetu Hongik w Seulu, Yujin Chae, Daeyeon Kim, Yeonghwan Shin i Yuan Bai,  stworzył projekt The Golden Capsule, czyli niewymagające zasilania ani użycia rąk urządzenie do infuzji dożylnej, którego działanie nie opiera się na grawitacji, lecz na siłach sprężystości i różnicach ciśnień. Dzięki temu ratownicy, którzy ewakuują pacjentów z terenów dotkniętych kataklizmem, nie muszą trzymać w górze worków do infuzji, a kontrola tempa wlewu nie wymaga dostępu do prądu.

Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój – E-COATING

Klimatyzacja odpowiada niemal za jedną trzecią (31%) całkowitego zużycia energii elektrycznej w Hongkongu. A na wysypiska śmieci codziennie trafia ponad 470 000 szklanych butelek.

Hoi Fung Ronaldo Chan i Can Jovial Xiao stworzyli E-COATING, który stanowi przyjazne dla środowiska rozwiązanie obu tych problemów. Wytwarzanym z przetworzonych odpadów, szklanych materiałem można pokrywać od zewnątrz dachy i ściany. Zmniejsza on pochłanianie ciepła przez budynki, odbijając promienie słoneczne. Pozwala to ograniczyć zużycie energii przez systemy chłodzenia, takie jak klimatyzatory, a w ten sposób zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.

Kolejny sukces Polaków w Konkursie

W 2022 roku polski projekt z Politechniki Warszawskiej również został doceniony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona i zwyciężył na etapie międzynarodowym. SmartHEAL, bo o nim mowa, to proste w obsłudze, nieinwazyjne i tanie narzędzie diagnostyczne ran przewlekłych, umożliwiające natychmiastowe wykrycie zmian pH skorelowanych ze stanem zapalnym i tym samym dobranie właściwego leczenia, bez konieczności zdejmowania opatrunku.

Projekt jest alternatywą dla tradycyjnej metody analizy procesu gojenia ran, opierającej się głównie na subiektywnej ocenie rozmiaru, koloru czy zapachu rany. Bardziej miarodajną, ale zarazem kosztowniejszą i mniej przyjemną dla pacjenta alternatywą, są badania laboratoryjne tkanki pobranej prosto z rany. Zwycięski zespół tworzy trzech studentów Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej: mgr inż. Tomasz Raczyński, mr inż. Piotr Walter i mgr inż. Dominik Baraniecki.

Źródło: Dyson Polska

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę