Polacy chcą elektromobilności w praktyce

Polacy zainteresowani elektromobilnością PSPA

Dwa dni wydarzenia na Torze Modlin, ponad 25 000 koni mechanicznych i niemal 5000 łącznie przejechanych kilometrów w ponad 70 samochodach elektrycznych. Tak można podsumować EV Experience, którego partnerem tytularnym była Visa. Wydarzenie przyciągnęło łącznie ponad 2200 osób zainteresowanych sprawdzeniem możliwości najnowszych i najmocniejszych pojazdów zeroemisyjnych na torze.

Przez dwa dni uczestnicy tego wyjątkowego w skali kraju wydarzenia mogli testować elektryczne samochody na 4 torach, ćwiczyć swoje umiejętności z bezpiecznej jazdy, bezpośrednio zapoznać się z ofertą zeroemisyjnych pojazdów dostępnych na polskim rynku oraz przetestować mikromobilne nowości. Nie zabrakło też szeregu innych atrakcji, w tym warsztatów, premier oraz wyścigów.

Biznes coraz bardziej zainteresowany elektromobilnością 

Wydarzenie zorganizowane przez PSPA i Fundację EV klub Polska trwało dwa dni. Dzień pierwszy został poświęcony szeroko pojętemu biznesowi. Przedstawiciele firm oraz instytucji mogli przekonać się w jednym miejscu, które z obecnie oferowanych samochodów o napędzie elektrycznym będą najlepszym wyborem do ich floty.  

W pierwszym dniu EV Experience udział wzięło prawie 900 gości, reprezentujących firmy z wielu różnych sektorów gospodarki. Uczestnicy wydarzenia mieli do dyspozycji ponad 70 testowych pojazdów elektrycznych. EV Experience było dla firm niepowtarzalną okazją, by przetestować najnowsze modele samochodów zeroemisyjnych i zapoznać się w części expo z najnowszymi rozwiązaniami m.in. z obszaru infrastruktury ładowania – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Testy pojazdów to nie jedyne atrakcje przygotowane dla gości EV Experience. Maciej Bocheński, zarządca i instruktor Toru Modlin, w efektowny sposób zademonstrował możliwości i osiągi samochodów elektrycznych. Program EV Experience objął również specjalnie przygotowane szkolenia z bezpiecznej jazdy w ramach Driving Academy. Na sekcji treningowej o długości 2,4 km (wraz z 250-metrową długą prostą), z 4 płytami poślizgowymi wyposażonymi w 2,5 metrowe kurtyny wodne, zrealizowanych zostało 6 modułów szkoleniowych z wykorzystaniem ponad 40 różnych modeli aut elektrycznych. 

– Płynne przejście na pojazdy elektryczne i ich popularyzacja wśród konsumentów powinny być wspierane przez branżę technologii EV, a także przez regulatorów rynku i decydentów – powiedziała Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa. – W Visa dążymy do tego, by to zmienić i dać konsumentom wolność wyboru. Chcemy pomagać współtworzyć rozwiązania odpowiadające ich potrzebom oraz wspierać edukację w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. EV Experience jest wydarzeniem, które może przyczynić się do popularyzacji tych rozwiązań i stać się wiodącym wydarzeniem dla całej branży. 

Największy test samochodów elektrycznych w Polsce 

Drugi dzień EV Experience był otwarty dla publiczności. Duże zainteresowanie elektromobilnością potwierdziła frekwencja przekraczająca 1300 osób. 

EV Experience to święto każdego entuzjasty pojazdów zeroemisyjnych. W jednym miejscu zgromadziliśmy ponad 200 samochodów elektrycznych, z czego ponad 70 przez 10 godzin bez przerw jeździło na Torze Modlin. By jak najbardziej zintensyfikować jazdy, stworzyliśmy na terenie obiektu 4 pełnoprawne tory, na których w 10 minutowych sesjach jeździło od 8 do nawet 12 pojazdów – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

W ramach EV Experience odbył się również zlot pojazdów elektrycznych, organizowany przez EV Klub Polska – organizację liczącą już ponad 5 tys. członków. Aby wziąć udział w zlocie, elektromobilni kierowcy przybyli z całej Polski a nawet z zagranicy. W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 samochodów. Podsumowaniem dnia były wyścigi klubowiczów EV Klub Polska. W tak zwanej czasówce, stanęło w szranki 25 kierowców. Najlepsze rezultaty uzyskali: Oliwier Kłos (1:07) w Tesli Model 3 Performance, Damian Ściepko (1:09) również w Tesli Model 3 Performance oraz Łukasz Gruszka (1:10) w Audi RS e-tron GT.

Z toru do Łódź EXPO

Po praktycznym doświadczeniu elektromobilności podczas EV Experiecne, czas na Kongres Nowej Mobilności, który odbędzie się już 26-28 września w Łodzi. KNM najważniejsze środkowoeuropejskie forum liderów zrównoważonej mobilności. Wydarzenie zostanie oparte na sześciu głównych ścieżkach tematycznych: 

  • Global e-Mobility Forum (forum kluczowych interesariuszy dotyczące sektora elektromobilności w ujęciu globalnym),  
  • Poland Drives e-Mobility (forum przedstawicieli kluczowych interesariuszy z całego łańcucha wartości elektromobilności dotyczące wyzwań wpływających na tempo transformacji polskiego transportu), 
  • Battery Day – EBA Summit (konferencja producentów i ekspertów technologii bateryjnych dla przemysłu motoryzacyjnego), 
  • Green Fleet Forum – ESG (forum branży flotowej, firm najbardziej zaangażowanych we wdrażanie napędów elektrycznych), 
  • eHDV Forum (forum poświęcone rozwojowi sektora zeroemisyjnego transportu ciężkiego), 
  • Hydrogen Mobility Forum (forum kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie).

Konferencja będzie trwała 3 dni (26-28 września) i odbędzie się na 5 scenach. Weźmie w niej udział ponad 1500 uczestników, w tym ok. 400 prelegentów, którzy poruszą ponad 250 zagadnień związanych z rozwojem nowej mobilności.

Źródło: PSPA

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę