Podnośnik kolumnowy i najazdowy - wady i zalety każdego z rozwiązań

Wady i zalety podnośników kolumnowych i najazdowych Auto Partner
23.12.2020

Podnośnik jest istotnym elementem wyposażenia każdego współczesnego warsztatu, bez którego praca w nim jest niemożliwa. Popularne niegdyś kanały diagnostyczne już dawno ustąpiły miejsca podnośnikom kolumnowym i najazdowym, które obecne są praktycznie w każdym warsztacie samochodowym. Wybór optymalnego podnośnika do danego warsztatu zależy od jego parametrów, ilości dostępnego miejsca czy rodzaju preferowanego napędu.

Dawniej kanał – obecnie podnośnik

W latach 90. ubiegłego wieku stałym wyposażeniem niemal każdego warsztatu samochodowego był kanał diagnostyczny. Dziś kanał powszechnie zastąpiony został podnośnikami. Mają one zasadniczą przewagę nad kanałem – pozwalają na regulację wysokości dostępu do podwozia samochodu. To oznacza lepszą dostępność serwisowanego pojazdu, wygodę pracownika i komfort pracy. Kanałów diagnostycznych, w przeciwieństwie do podnośników, nie trzeba jednak serwisować.  

W warsztatach samochodowych powszechnie wykorzystywane są podnośniki mechaniczne. Aktualnie są one przystępne cenowo i charakteryzują się dużym udźwigiem pojazdów. Stanowią nieocenioną pomoc zarówno w naprawach pojazdów, jak i w diagnostyce. Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy w głównej mierze od warunków lokalowych, w których prowadzona jest działalność warsztatowa -  mówi Leszek Zegrodnik, Dyrektor Działu Współpracy z Warsztatami z Auto Partner S.A.  

Istotnym kryterium jest dostępność miejsca i w przestrzeni, i pod powierzchnią warsztatu (konieczne jest miejsce do umieszczenia silników do siłowników). Na rynku dostępnych jest wiele modeli podnośników, które różnią się od siebie wykorzystywaną technologią, przeznaczeniem do konkretnego rodzaju działalności, a także ceną.     

Naszym klientom oferujemy możliwość zakupu każdego rodzaju podnośnika. Służymy fachowym doradztwem w kwestii wyboru optymalnego rozwiązania. To, co nas wyróżnia na tle konkurencji, to szeroka oferta, dostosowana do różnych potrzeb, ale także możliwość leasingu – przekonuje Leszek Zegrodnik, Dyrektor Działu Współpracy z Warsztatami z Auto Partner S.A.  

Podnośniki kolumnowe 

Podnośniki jednokolumnowe – mają ograniczony udźwig, najbardziej popularny podnośnik na rynku polskim ma udźwig 2,5 t. Wykorzystywane są w obsłudze pojazdów osobowych i ewentualnie lekkich pojazdów dostawczych. Tego typu podnośniki, ze względu na swoje małe gabaryty i łatwość montażu, znajdują zastosowanie w warsztatach wulkanizacyjnych, a także w niektórych warsztatach lakierniczych czy blacharsko-lakierniczych. 

Podnośniki dwukolumnowe – to podnośniki, które są obecnie najczęściej spotykanymi w warsztatach samochodowych. Stosuje się je w celu naprawy samochodu lub serwisu pojazdu. Do zalet podnośnika należy zaliczyć możliwość podniesienia pojazdu i zwolnienia kół. W celu podniesienia pojazdu w podnośnikach dwukolumnowych wykorzystuje się dwie pary ramion. Ramiona poruszają się w płaszczyźnie poziomej i mają regulowaną długość. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie pojazdów posiadających punkty podparcia praktycznie w każdym miejscu.  Konstrukcja podnośnika pozwala na podnoszenie pojazdów o małym prześwicie. Podnośnik ten nie jest rekomendowany jako urządzenie służące do obsługi diagnostycznej pojazdów.     

Zalety podnośników kolumnowych:
    • szeroka dostępność,
    • cena, 
    • nieskomplikowana obsługa serwisowa napędów, 
    • łatwość montażu,
    • łatwość użytkowania, 
    • trwałość, 
    • niskie koszty eksploatacji w przypadku zastosowania napędu elektrohydraulicznego.

Wady podnośników kolumnowych:
    • wpływ czynników zewnętrznych na prawidłowe działanie (konieczność zachowania czystości w najbliższym otoczeniu dla poprawnego działania),
    • różne zasady eksploatacji i serwisu w zależności od wyboru napędu służącego do podnoszenia pojazdu.
 
Podnośniki najazdowe 

Podnośniki czterokolumnowe – to najpopularniejsza konstrukcja typu najazdowego. Pojazd unoszony jest na kołach stojących na płytach najazdowych. Są one ruchome, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowaniach ich odległości dla potrzeb różnych pojazdów (o różnym rozstawie kół). Ten rodzaj podnośnika występuje w dwóch wersjach – obsługowej oraz diagnostycznej. 

W tej grupie podnośników wyróżniamy również kolejne podziały, m.in. w postaci dodatkowych podnośników międzyosiowych, które zlokalizowane są w centralnej części podnośnika czterokolumnowego. Konstrukcja mechaniczna, odpowiadająca za unoszenie pojazdu, oparta jest najczęściej na mechanizmie nożycowym. 
    
Zalety podnośników najazdowych:
    • łatwość obsługi,
    • łatwość montażu, 
    • oszczędność miejsca w warsztacie, 
    • wielofunkcyjność podnośnika najazdowego w porównaniu z podnośnikiem kolumnowym.

Wady podnośników najazdowych:
    • koszt zakupu,
    • konieczność zachowania czystości przy elementach ruchomych płyt najazdowych i mechanizmów elektrohydraulicznych,
    • podatność na uszkodzenia elementów mechanicznych podczas wjeżdżania pojazdami.
  
Podnośniki słupowe – konstrukcje najbardziej zaawansowane technicznie, przez co stosunkowo drogie w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Do zalet podnośników słupowych należy zaliczyć możliwość zastosowania zarówno ramion do podnoszenia pojazdu, jak i ruchomych płyt najazdowych.

 

Informacja prasowa firmy Auto Partner S.A.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę