Od października jazda samochodem bez dokumentów

MM Magazyn Przemysłowy
18.6.2018

Miał być czerwiec, ale najprawdopodobniej skończy się na październiku. Wówczas to mają wejść w życie przepisy dotyczące zniesienia obowiązku posiadania przy sobie przez kierowcę dowodu rejestracyjnego oraz polisy potwierdzającej zawarcie ubezpieczenie OC.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że przepisy, które zwalniają kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, zaczną obowiązywać od października br.

Przepisy dotyczące posiadania dokumentów samochodu, czyli dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC, a dokładniej zniesienia takiego obowiązku miały wejść w życie już w czerwcu br. Stosowne nowelizacje przepisów zostały już przyjęte, jednak w ostatniej chwili przesunięto w czasie ich wejście w życie. Powodem była niepewność, czy wszystko będzie funkcjonować należycie i czy nie będzie problemów z bazą CEPiK 2.0. Dokładna data wejścia w życie tej zmiany ma zostać opublikowana na stronie Ministerstwa Cyfryzacji z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli więc zapewnienie Marka Zagórskiego o październikowym terminie ma się potwierdzić, stosowna informacja na stronie resortu cyfryzacji powinna się pojawić jeszcze w czerwcu.

Obecnie trwają jeszcze ustalenia ze służbami, które mogą przeprowadzać kontrole drogowe, a więc przede wszystkim z policją czy strażą graniczną. Dopiero, jeśli wyrażą one gotowość na wejście w życie powyższych przepisów, zostanie zapalone dla nich zielone światło. Chodzi o to, by nie było kolejnych wpadek, jak w przypadku wprowadzenia w życie pierwszej części bazy CEPiK 2.0.

Źródło: MC

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę