Nowy kalendarz Pirelli 2023 – Love Letters to the Muse – okiem Emmy Summerton

Kalendarz Pirelli 2023 – Love Letters to the Muse Pirelli

Love Letters to the Muse, czyli kalendarz Pirelli na rok 2023, który stworzyła Emma Summerton, został dziś zaprezentowany w Muzeum Sztuki Współczesnej Pirelli HangarBicocca w Mediolanie. Australijska fotografka zadedykowała 49. edycję kalendarza swoim muzom – wszystkim kobietom, które prowadziły ją w poszukiwaniu inspiracji i dokonywaniu wyborów jako artystka i jako osoba. Emma Summerton jest piątą kobietą, która umieściła swoje nazwisko w kalendarzu od czasu jego pierwszego wydania w 1964 roku.

W przypadku Kalendarza chciałam wrócić do etymologicznego korzenia słowa „muza”. Muza pierwotnie reprezentowała źródło, nie tylko inspirujące, ale także posiadające talenty w literaturze, nauce i sztuce – wyjaśnia Emma Summerton, mówiąc – jestem zafascynowana kobietami, które robią niezwykłe, kreatywne rzeczy, kobietami, które, począwszy od mojej matki, inspirowały mnie przez całe życie i przez całą moją karierę. Osoby, od których wiele się nauczyłam: pisarki, fotografki, poetki, aktorki i reżyserki. Moim pomysłem było więc uczczenie tych niezwykłych kobiet i stworzenie świata, w którym można je reprezentować.

Źródło: Pirelli, YouTube

Mityczne marzenia stanowią leitmotiv kalendarza Pirelli 2023

Kalendarz Pirelli zawiera 28 ujęć aż 14 modelek sportretowanych w fantazyjnym stylu, tak charakterystycznym zresztą dla prac Emmy Summerton. W wyborze modelek nie ma nic przypadkowego. Każda z nich ma bliskie pokrewieństwo z archetypem muz, które sfotografowano na planach zdjęciowych w Londynie i Nowym Jork w okresie czerwca i lipca.

W moich ujęciach granica między rolą, jaką odgrywają modele, a tym, czym naprawdę są, nie jest jasno określona zdefiniowana, a wszystko zlewa się ze sobą, tworząc obrazy, które śpiewają do magicznego realizmu – wyjaśnia Summerton. 

Guinevere_van_Seenus_January_kalendarz_Pirelli Pirelli

I tak na przykład Guinevere Van Seenus jest nie tylko supermodelką, ale również fotografką, Lauren Wasser jest modelką, ale także sportowcem, Ashley Graham, która w kalendarzu pełni rolę aktywistki, znana jest ze swojego poparcia dla idei body positivity. Precious Lee jest narratorem, ponieważ uwielbia pisać scenariusze i opowieści.

Wertując Kalendarz Pirelli 2023, ujrzymy takie modelki, jak: 
 
Lila Moss – the Seer,
Guinevere Van Seenus – the Photographer,
Adwoa Aboah – the Queen,
Karlie Kloss – the Tech Savant,
Sasha Pivovarova – the Painter,
Lauren Wasser – the Athlete,
Emily Ratajkowski – the Writer,
Cara Delevingne – the Performer,
Bella Hadid – the Sprite,
Kaya Wilkins – the Musician,
Precious Lee – the Storyteller,
He Cong – the Sage,
Adut Akech – the Dream Catcher,
Ashley Graham – the Activist.

Więcej zdjęć i informacji o kalendarzu Pirelli na rok 2023 znajdziesz pod linkiem: pirellicalendar.pirelli.com/.

Źródło: Pirelli

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę