Nowe przepisy egzaminów na prawo jazdy

WORD WAW
1.7.2019

Egzamin na prawo jazdy to często postrach dla aspirujących do miana kierowców kursantów. Nowe przepisy mogą sprawić, że otrzymanie upragnionego uprawnienia stanie się łatwiejsze. 

Limit egzaminów na prawo jazdy

Od dnia 1 lipca 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące egzaminu na prawo jazdy. Jedną z najważniejszych zmian jest to, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie będą już zarabiać na oblanych egzaminach, bowiem egzaminatorów nie będą już zatrudniać WORD-y tylko województwa. W ten sposób dochody z egzaminów trafią do kas budżetu państwa, co ma zmniejszyć liczbę oblewanych kursantów. Do tej pory aż 88% dochodów WORD-ów pochodziło z egzaminów, z czego 70% to egzaminy niezdane.

Egzaminy na prawo jazdy o wyznaczonej godzinie

Ponadto egzaminator dziennie będzie mógł przeprowadzić tylko osiem egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kategorii B, które będą wyznaczane na konkretną godzinę. Z jednej strony taka zmiana pozwoli uniknąć stresującego czekania na swoją kolej, ale wydłuży czas oczekiwania na termin egzaminu. Według Ministerstwa Infrastruktury zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, które są stawiane egzaminatorom przez ich pracodawców. Dzięki temu egzaminatorzy mają mieć więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności przyszłych kierowców.

Prawo jazdy także dla niepełnosprawnych

Na zmianach skorzystają także osoby niepełnosprawne, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy, która uprawnia do kierowania motorowerami i czterokołowcami. Do tej pory egzamin odbywał się wyłącznie na motorowerze, natomiast obecnie możliwe jest także użycie czterokołowca lekkiego.

Prawo jazdy od nowa

Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy będą traktowani tak, jakby nigdy nie mieli prawa jazdy. Oznacza to, że będą oni musieli najpierw zdać test. 

Źródło: Moto

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę