Niebieskie granty, czyli nowy konkurs ekologiczny Volkswagena

Niebieskie granty. Nowy konkurs ekologiczny Volkswagena Volkswagen

90 tysięcy złotych – tyle pieniędzy spółka Volkswagen Poznań przekaże zwycięzcom konkursu ekologicznego „Niebieskie granty". Kto może ubiegać się o te fundusze? Wszystkie organizacje pozarządowe zarejestrowane na terenie Wielkopolski, które mają pomysły na to, jak m.in. oszczędzać energię, wodę, czy prowadzić skuteczną edukacją ekologiczną.

Jesteśmy częścią lokalnej społeczności, a naszym celem jest zrównoważony rozwój. Dlatego od wielu lat chętnie wspieramy działania na rzecz ochrony środowiska w naszym otoczeniu. Organizacje pozarządowe najlepiej znają lokalne potrzeby, wiedzą jakie inicjatywy są potrzebne na danym terenie. I stąd pomysł na konkurs „Niebieskie granty" – mówi Stefanii Hegels, prezeska Volkswagen Poznań.

Kto może się zgłosić?

Łączna kwota do podziału wynosi 90 tysięcy złotych. Te pieniądze trafią do trzech zwycięzców, z których każdy otrzyma po 30 tysięcy złotych.

O „Niebieskie granty" mogą ubiegać się organizacje pozarządowe zarejestrowane na terenie Wielkopolski i działające lub planujące działać na rzecz społeczności lokalnych na terenie Poznania i/lub powiatu wrzesińskiego to jest warunek formalny. Wkład własny nie jest wymagany – zaznacza Anna Pomorska, ekspert ds. ESG w VWP.

Co ważne – projekty związane z ochroną środowiska muszą zostać zrealizowane w sąsiedztwie zakładów VWP, czyli w poznańskim Antoninku, gdzie są produkowane m. in. VW Caddy, na Wildzie (tam znajduje się odlewnia VWP) oraz w powiecie wrzesińskim, na którego terenie budowany jest VW Crafter.

Jakie projekty mają szansę na granty?

Jak zaznaczają organizatorzy, na wsparcie mogą liczyć projekty dotyczące alternatywnych źródeł pozyskania energii i jej oszczędzania oraz te związane z edukacją ekologiczną (chodzi np. o pomysły związane z dzieleniem się żywnością). Ale nie tylko. W konkursie położono również nacisk na bioróżnorodność (m.in. łąki kwietne, budki lęgowe), zielono-niebieską infrastrukturę (pozyskiwanie deszczówki, oszczędzanie wody, czy biokompostownie), a także gospodarkę obiegu zamkniętego. W tym ostatnim przypadku chodzi o takie działania, jak m.in. warsztaty tworzenia rzeczy z odpadów, czy nadawanie nowego życia starym meblom.

Ogłoszenie wyników na Local Trends

Organizatorem konkursu jest VW Poznań, a w składzie jury zasiadają także przedstawiciele zakładowej „Solidarności”, Rady Osiedla Wilda i Rady Osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole, powiatu wrzesińskiego i reprezentanci Centrum PISOP, które jest partnerem „Niebieskich Grantów”.

Nabór rozpoczął się 4 września i potrwa do 25.09.2023. Później nastąpi ocena formalna wszystkich projektów oraz ocena merytoryczna. Ogłoszenie zwycięskich inicjatyw nastąpi 17 października podczas wydarzenia – Local Trends Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu. Same projekty mogą być realizowane od 02.11.2023 r. do 31.05.2024 r.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu „Niebieskie granty” dostępne są na stronie: www.volkswagen-poznan.pl/niebieskie-granty.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę