CUPRA DarkRebel debiutuje na targach IAA w Monachium

CUPRA DarkRebel debiutuje na targach IAA w Monachium CUPRA

Model CUPRA DarkRebel wyróżnia się najbardziej prowokującym designem spośród wszystkich modeli hiszpańskiej marki. Jest pierwszym pojazdem, który pierwotnie został stworzony w przestrzeni wirtualnej, a już teraz można podziwiać jego rzeczywisty wygląd na własne oczy.

  • Pokazowy model CUPRA DarkRebel zadebiutował na scenie światowych targów IAA w Monachium;
  • Pierwszy w 100% elektryczny sportowy samochód marki został stworzony we współpracy ze społecznością CUPRA Tribe przy użyciu interaktywnego konfiguratora Hyper w przestrzeni Metahype;
  • DarkRebel to samochód sportowy typu shooting brake, łączący świat wirtualny z rzeczywistym.

Wirtualny pierwowzór

W Metahype powstało ponad 270 tys. konfiguracji modelu DarkRebel wykonanych przez społeczność CUPRA Tribe, w tym ambasadorów marki – piłkarzy FC Barcelona, Alexię Putellas, Marca ter Stegena, a także aktora Daniela Brühla. Dane zebrane z internetowego konfiguratora Hyper zostały wykorzystane do stworzenia finalnego projektu pokazowej wersji modelu DarkRebel, która została zaprezentowana podczas targów IAA w Monachium.

Rezultatem prac jest w 100% elektryczny dwumiejscowy samochód sportowy w typie shooting brake, który odzwierciedla pasję i przełomowy sposób myślenia hiszpańskich designerów. Nadwozie zostało stworzone z materiałów pozyskanych w sposób zrównoważony, a jego kolor zmienia się pod wpływem światła.

Dzięki pasji i kreatywności społeczności CUPRA Tribe, udało nam się przenieść pierwszy wirtualny samochód do rzeczywistości. CUPRA DarkRebel jest maksymalnie prowokujący, jeżeli chodzi o design. To buntownik, który ma cel: udowodnić, że przyszłe samochody elektryczne mogą być sportowe, emocjonujące oraz z pazurem – tłumaczy Wayne Griffiths, prezes zarządu marki CUPRA.

CUPRA_DarkRebel_targi_iaa_w_monachium CUPRA

Prowokujący design zewnętrzny

Kluczowym elementem modelu pokazowego jest oświetlenie. Designerzy marki chcieli podkreślić, jak bardzo światło może wspierać i przekształcać kolory oraz materiały. Dzięki temu radykalnie ostry wygląd przedniej części pojazdu został podkreślony przez kultową trójkątną sygnaturę świetlną CUPRA. Ponadto konstrukcja świateł do jazdy dziennej stworzona została z rozbicia logotypu marki na trzy trójkąty.

Koła w modelu DarkRebel nawiązują do samochodów wyścigowych CUPRA, których wyróżnikami są doskonałe osiągi oraz wysoka wydajność. Także tutaj trójkątne logo marki zostało umieszczone na feldze i stanowi przyciągający oko element osłony aerodynamicznej. Obręcz koła zachowała charakterystyczne dla CUPRY miedziane detale.

CUPRA DarkRebel to prawdziwy wyraz naszego sportowego DNA. Wszystko za sprawą m.in. podłużnej maski i nisko zawieszonej kabiny. Model DarkRebel powstał z myślą o nowym pokoleniu kierowców. Naszą ambicją jest wejście w nowy motoryzacyjny wymiar, w którym pożądanie, emocje i przekraczanie granic są ważnym elementem doświadczenia użytkowania auta – powiedział Jorge Diez, dyrektor ds. projektowania marki CUPRA.

Futurystyczne wnętrze

Kluczowym elementem kabiny jest centralnie umieszczona deska rozdzielcza o asymetrycznych kształtach i rzeźbiarskim wyglądzie. Wyprodukowana została przy użyciu najnowocześniejszej technologii druku 3D z użyciem metalu.

Kolejnym ważnym elementem wnętrza w modelu DarkRebel jest kierownica, która wyglądem nawiązuje do świata motorspotru, a jednocześnie przypomina konsolę używaną w grach wideo. Jej konstrukcja sprawia, że kierowca może poczuć pełną kontrolę nad pojazdem. Ponadto do budowy wnętrza zastosowano materiały pozyskane w sposób zrównoważony, wykonane w 90% z biodegradowalnego bambusa.

CUPRA_DarkRebel_wnetrze CUPRA

Wirtualne doświadczenie

CUPRA DarkRebel oferuje najnowocześniejsze doświadczenie użytkownika (UX) i przyjazny interfejs (UI), nawiązując do swojego cyfrowego DNA. Pokazowy model hiszpańskiej marki na nowo definiuje doświadczenie motoryzacyjne, płynnie łącząc świat rzeczywisty z wirtualnym. Zastosowanie cyfrowych praktyk UX/UI sprawia, że CUPRA DarkRebel oferuje trzy unikalne doświadczenia z jazdy: Exponential Square, Exponential Cube i Exponential Infinite:

  • Exponential Square: wzmacnia wrażenia dzięki nowoczesnemu cyfrowemu kokpitowi z futurystyczną grafiką, a także konfigurowalnemu awatarowi 3D;
  • Exponential Cube: pojazd wykorzystuje swój wyścigowy charakter, oferując elektryzujące wrażenia inspirowane wyczynowymi samochodami sportowymi i światem gier wideo. Wszystko to dzięki funkcji pozycjonowania toru jazdy w czasie rzeczywistym, pomiarze czasu okrążenia i danych dotyczących wydajności;
  • Exponential Infinite: dzięki tej funkcji pojazd wkracza na niezbadane dotąd terytorium mobilności. Podczas gdy samochód jest zaparkowany i ładuje się, użytkownicy mogą skorzystać z przestrzeni Metahype, gdzie mają możliwość interakcji ze społecznością CUPRA Tribe. Jest to kolejny sposób na połączenie świata wirtualnego z rzeczywistością.

Samochód pokazowy CUPRA DarkRebel został odsłonięty podczas Volkswagen Group Night 3 września 2023 r., a następnie zostanie zaprezentowany szerszej publiczności podczas CUPRA Open Space na targach IAA Mobility 2023 w Monachium (4-10 września).

Źródło: SEAT, Walk (YouTube)

Galeria artykułu

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę