Można już sprawdzić historię samochodu z Niemiec

Historia samochodów z Niemiec po numerze VIN
28.4.2020

Niemiec płakał jak sprzedawał – wreszcie można sprawdzić, czy ze smutku, czy z radości. W usłudze Historia Pojazdu pojawiły się właśnie auta zza zachodniej granicy… i nie tylko.
 

Dzięki usłusze Historia Pojazdu można sprawdzić, czy auto nie było kradzione, złomowane czy też nie miało przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebny jest numer rejestracyjny samochodu, jego numer VIN, data pierwszej rejestraci i profil zaufany sprawdzającego.

Do tej pory w ten sposób można było sprawdzać samochody sprowadzane z wielu krajów Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Nie było jednak na tej liście Niemiec, czyli kraju, z którego pochodzi zdecydowana większość aut sprowadzanych do Polski. Stało się to możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy z firmą autoDNA.

Dzięki tej kooperacji udostępniane dane rozszerzane są także o:

  • ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych/naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów),
  • niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym),
  • zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).

Nie tylko Niemcy

W ten sposób samochody z krajów, z których dane będziemy dostarczać, stanowią w sumie ok. 80% importu używanych pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To zasadnicza zmiana dla Polaków zainteresowanych nabyciem używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu pochodzącego zza granicy – dodaje szef MC.

Dotychczas do systemu trafiały dane z kilkunastu krajów. Teraz będzie można udostępniać dodatkowe zakresy informacji o pojazdach z tych krajów oraz informacje z nowych państw. Poza Niemcami do bazy usługi trafią także dodatkowe informacje o autach z  m.in. Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Korzystanie z usługi www.historiapojazdu.gov.pl jest bezpłatne. 

Źródło: Gov

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę