MIT pracuje nad technologią wykrywania samochodów zza rogu
Praktycznie wszyscy czołowi producenci samochodów pracują nad technologiami, które będą wykorzystywane w motoryzacji przyszłości. Do ich grona dołącza także MIT, które pracuje nad technologią autonomicznego poruszania się pojazdów.
System kierowany cieniem
Badacze z Cambridge pracują nad systemem, który ma zapobiegać kolizjom autonomicznych pojazdów, które znajdują się za rogiem budynku czy innej konstrukcji. Technologia analizuje zmiany zachodzące na cieniach, które znajdują się na powierzchni danego obszaru. Na tej podstawie ma ocenić, czy za rogiem znajduje się poruszający się obiekt.
Podczas badań prowadzonych na parkingu w zadaszonym garażu udało się ustalić, że opracowywany system jest szybszy w wyczuwaniu i zatrzymywaniu pojazdu, niż tradycyjny system Lidar. Różnice między nimi wyniosły ponad pół sekundy. Taki wynik na pierwszy rzut oka może nie robić dużego wrażenia, ale to może zrobić sporą różnicę w przypadku samochodów poruszających się z większymi prędkościami.
Inne sposoby użycia technologii
Oczywiście obecnie użycie technologii jest mocno ograniczone i miną lata, zanim zostanie wprowadzona do użytku. Testy były bowiem przeprowadzane w najkorzystniejszych warunkach, czyli pod zadaszeniem z odpowiednim światłem, co ułatwia wykrywanie cieni. Jednak wraz z rozwojem technologii od MIT będzie można stosować ją w większej liczbie rozwiązań. Skorzystają z niej m.in. roboty nawigujące czy autonomiczne wózki inwalidzkie poruszające się po szpitalnych korytarzach.
Źródło: MIT