Maserati potwierdza swoje zaangażowanie w strategiczny plan

Maserati pisze przyszłość luksusowej mobilności PSPA

Maserati – pierwsza włoska marka luksusowa, która opracowuje i wytwarza auta w pełni elektryczne – realizuje zrównoważony, długoterminowy plan rentownego wzrostu, skoncentrowany na konsekwentnej ewolucji marki i jej produktów. Gama modeli Maserati jest w 100% projektowana, opracowywana i produkowana we Włoszech. Samochody trafiają do ponad 70 krajów świata, a udział eksportu wynosi 86%. Modena niezmiennie stanowi bijące serce Trójzębu. Siedziba firmy od ponad 80 lat mieści się w historycznym zakładzie przy Viale Ciro Menotti.

Jako marka skupiona na osiągach, innowacjach, wzornictwie, jakości, technologii i luksusie, Maserati pisze przyszłość luksusowej mobilności z pomocą ambitnej strategii. Producent opracowuje kompleksowy plan rozwoju produktów ukierunkowany na elektryfikację. Nadrzędnym celem jest tu odzwierciedlanie aspiracji klientów.

Maserati jest jedyną luksusową marką grupy Stellantis i po ożywieniu finansowym, które rozpoczęło się w 2021 r., ustanawia silny model biznesowy. Wybiega przy tym w elektryczną przyszłość, aby umocnić swoją wiodącą pozycję w segmencie aut luksusowych – poprzez utrzymanie wielkości produkcji i rentownych marż, zgodnie z unikalnym pozycjonowaniem marki.

Maserati bardziej niż kiedykolwiek wierzy w elektryczną przyszłość mobilności. Obecnie firma z Modeny reorganizuje się we wszystkich obszarach, aby wzmocnić swoją konkurencyjność i wykraczać poza potrzeby nowego luksusowego konsumenta. Jej podróż w elektryczną erę już trwa – rozpoczęła się od premiery dwóch modeli zasilanych wyłącznie prądem: GranTurismo Folgore oraz Grecale Folgore (Folgore określa gamę całkowicie elektrycznych aut Maserati), które można kupić na rynkach UE. GranTurismo Folgore, prawdziwa ikona marki, oferuje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne wywodzące się z Formuły E. Maserati, ze sportem motorowym i rywalizacją w genach, startuje w innowacyjnej serii wyścigów elektrycznych bolidów od 2023 r., jako pierwsza marka z Włoch. 

W tym roku do oferty trafi Maserati GranCabrio Folgore – zadebiutuje wkrótce po wersji spalinowej. Drogę ku elektryfikacji będzie kontynuować nowe MC20 Folgore (2025), zupełnie nowy duży model E-UV z napędem w pełni elektrycznym (2027) oraz elektryczne Quattroporte nowej generacji (2028).

Maserati_GranTurismo Folgore Maserti

Wszystkie obecne i przyszłe modele marki są i będą w 100% projektowane oraz produkowane we Włoszech. Bazując na niespotykanym połączeniu rzemiosła i innowacji, Maserati chce pieczętować więź ze swoimi korzeniami: historyczna siedziba w Modenie, gdzie powstają teraz modele MC20 i MC20 Cielo, wkrótce wygospodaruje zasoby na produkcję tych niezwykle pożądanych supersportowych aut także w elektrycznej wersji Folgore.

Chcąc mieć pewność, że samochody Maserati charakteryzują się najbardziej atrakcyjnym stylem i charakterystycznymi detalami, fabryka w Modenie będzie również gospodarzem „Atelier programu personalizacji Fuoriserie”, stworzonego z myślą o kreowaniu szytych na miarę egzemplarzy spod znaku Trójzębu. Zaplanowano już inwestycje w nowe obiekty na terenie zakładów oraz w specjalne sesje szkoleniowe dla nowego personelu pracującego nad programem personalizacji Fuoriserie.

W historycznej fabryce przy Viale Ciro Menotti kierownictwo firmy będzie ściśle współpracować z doświadczonym, skoncentrowanym zespołem inżynieryjnym Maserati – składającym się z około 130 profesjonalnych inżynierów i techników, który odpowiada za kompleksowy rozwój obecnej i przyszłej oferty producenta. Zespół będzie powiązany z laboratorium silników (gdzie opracowywane i testowane są w pełni elektryczne układy napędowe), a jego misją jest zapewnienie marce jeszcze wyższej pozycji w segmencie luksusowych aut. Ta silna ekipa będzie wspólnie budować przyszłość Trójzębu i wyniesie kultową markę na nowy poziom – tam, gdzie jej miejsce.

Rozwój Maserati stanowi część strategicznego planu Stellantis „Dare Forward 2030”, ogłoszonego 1 marca 2022 r. jako segment zasadniczej matrycy organizacyjnej. Wszystkie nowe modele Maserati będą wyposażone w elektryczne układy napędowe, zgodnie z duchem imponującej innowacyjności i wysokich osiągów – typowo dla DNA Maserati. 2024 rok to kluczowy okres w ewolucji i rozwoju firmy, szczególnie pośród wyzwań oraz zmian, przed którymi stoją luksusowe marki w światowym przemyśle motoryzacyjnym.

Kierując się naszym modeńskim sercem, jedziemy na pełnych obrotach, aby przewodzić zmianom w zakresie elektryfikacji. Dwa z naszych kultowych modeli są już w sprzedaży w wersjach w 100% elektrycznych, a kolejny będzie dostępny jeszcze w tym roku. Chcemy oferować naszym klientom najmocniejsze samochody Maserati w historii, windując granice przyjemności z jazdy w zupełnie nowej epoce. Dzięki naszej długoterminowej strategicznej wizji i dalekosiężnym planom zamierzamy potwierdzić naszą pozycję w świecie luksusu – bazując na wyjątkowych włoskich kompetencjach inżynieryjno-produkcyjnych, stałym doskonaleniu błyskotliwej jakości i budowaniu naszej przyszłości w oparciu o dedykowany model biznesowy, który gwarantuje naszym klientom najlepsze produkty. Produkty odzwierciedlające wartości Trójzębu Davide Grasso, dyrektor generalny Maserati.

Źródło: Maserati

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę