Marka Glasurit dla sektora e-samochodów

Marka Glasurit patronuje projektom Basf

Ekologia i zrównoważony rozwój to trend przyszłości w każdej branży, na rynku renowacji samochodów również. Coraz więcej właścicieli elektryków podróżuje na polskich drogach. O tym trendzie się mówi coraz częściej, również w kontekście wyzwań dla kształcenia zawodowego.

Marka Glasurit była partnerem wydarzenia „Bezpieczna ELEKTROMOBILNOŚĆ – wyzwania dla kształcenia zawodowego”, które odbyło się 7 listopada 2023 r. w Swarzędzu. To pierwsza tego typu konferencja w Polsce skierowana do uczniów i nauczycieli szkół zawodowych oraz pracodawców. Jej celem było zwrócenie uwagi na potrzebę inwestycji w kadry i przyszłych fachowców w branży motoryzacyjnej, którzy będą ekspertami od napraw pojazdów elektrycznych.

asf_Bezpieczna_elektromobilnosc_2 BASF

Nowe kierunki zawodowe

Za inicjatywą stoją pracownicy Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich  w Swarzędzu. Cel jaki przyświecał organizatorom to przede wszystkim nagłośnienie wyzwań jakie stoją przed uczniami i nauczycielami szkół samochodowych oraz przyszłymi pracodawcami w kontekście rozwoju elektromobilności. Producenci i dostawcy samochodów stawiają na innowacyjne rozwiązania stosowane w systemach energetycznych, lakierniczych, mechanicznych, blacharskich i innych dla sektora e-samochodów. W ostatnich latach jest to zauważalny oraz istotny obszar rozwoju. To sygnał dla osób odpowiedzialnych za program nauczania przyszłych pracowników tej branży, by kładli większy nacisk na kształcenie związane z aktualnymi trendami. 

Bezpieczna_elektromobilnosc_3 BASF

Wspieramy szkolnictwo zawodowe

Marka Glasurit patronuje projektom, mającym na celu rozwój zawodowy przyszłych pokoleń lakierników. Przykładem tego jest  Akademia Makurat Auto Miras & Glasurit, która działa od 2019 r., czy sponsorowanie kategorii Car Painting na międzynarodowym konkursie EuroSkills  i WorldSkills. Duży potencjał sektora e-motoryzacji, wymaga ekspertów, którzy zapełnią lukę pokoleniową i odpowiedzą na potrzeby rynku.

Uważam, że organizatorzy zwrócili uwagę na bardzo ważny temat. To jest obszar, w którym będzie potrzebna wykwalifikowana kadra fachowców.podkreśla Agata Piasecka – Gawdzis, Key Account Manager z firmy BASF Coatings Services.Widzę także wyzwanie,  dla branży lakierniczej. Samochody elektryczne mają swoje wymagania, o których należy pamiętać przy renowacji powłok lakierowych. Udział w tej konferencji był dla nas okazją nie tylko do prezentacji szybkoschnących lakierów i podkładów marki Glasurit, ale także zaprezentowania nas jako firmę, która wspiera młode talenty wśród absolwentów szkół zawodowych. – dodaje.

asf_Bezpieczna_elektromobilnosc_4 BASF

Ekologiczne produkty klasy Ara

Temperatura akumulatora pojazdu elektrycznego odgrywa kluczową rolę w procesie renowacji lakieru. Tradycyjne metody renowacji i suszenia powłok samochodowych w kabinie lakierniczej mogą doprowadzić do uszkodzenia baterii elektryka. Innowacyjne, szybkoschnące, w niższych temperaturach, oferta marki Glasurit jest rozwiązaniem dla nowoczesnych warsztatów blacharsko – lakierniczych. AraClass to gama produktów, oferujących szeroki zestaw rozwiązań dostosowanych do pojazdów elektrycznych. Ich zaletą jest schnięcie lakieru na powietrzu, bez potrzeby ogrzewania kabiny lakierniczej.  

Basf_Bezpieczna_elektromobilnosc_5 BASF

To sprzyja zmniejszeniu emisji CO2 i co najważniejsze kosztów energii. Kolejną zaletą takiej metody schnięcia lakieru jest optymalizacja czasu i skrócenie procesu naprawy pojazdu elektrycznego. To pozwala właścicielom warsztatów przyjąć większą liczbę klientów. W ofercie Glasurit AraClass znajdują się produkty UV do utwardzania zapewniające energooszczędne naprawy. Utwardzanie światłem UV-A generuje znacznie niższe temperatury powierzchni, eliminując tym samym brak potrzeby fazy chłodzenia i skrócenie procesu naprawy. AraClass to także specjalistyczne produkty posiadające certyfikat zrównoważonej biomasy – EcoBalance. 

Źródło: BASF

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę