MAHLE w kierunku zrównoważonego rozwoju

MAHLE w kierunku zrównoważonego rozwoju MAHLE

Grupa MAHLE z powodzeniem kontynuowała swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku. Dostawca z branży motoryzacyjnej poczynił szczególnie znaczące postępy w redukcji emisji CO2. Pozwoliło to między innymi na większe wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej w produkcji. MAHLE osiągnęło kolejny kamień milowy dzięki zatwierdzeniu swoich celów klimatycznych na 2030 r. przez Science Based Targets Initiative (SBTi). Ponadto MAHLE wdrożyło zewnętrznie zatwierdzoną metodę obliczania wpływu swoich produktów na środowisko. Metoda ta umożliwia rozwój produktów z korzyścią dla klientów, aby stać się znacznie bardziej zrównoważonym. Grupa poczyniła również postępy w zakresie bezpieczeństwa pracy, zmniejszając częstotliwość wypadków w swoich zakładach. 

Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedział Georg Dietz, członek zarządu Grupy odpowiedzialny m.in. za zrównoważony rozwój, zarządzanie środowiskowe i bezpieczeństwo pracy. – Zrównoważone myślenie i działanie przenika wszystkie obszary działalności naszej grupy. Dlatego mocno zakotwiczyliśmy wymierne cele zrównoważonego rozwoju w naszej strategii Grupy MAHLE 2030+.

W porównaniu z rokiem bazowym 2019 MAHLE zmniejszyło emisje ze spalania paliw kopalnych i importu zakupionej energii elektrycznej o 43%. Dzięki temu grupa technologiczna jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu pośredniego: zmniejszenia tych emisji o 49%do 2030 roku. MAHLE dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do 2040 r., zgodnie z celami określonymi w porozumieniu paryskim.

W porównaniu z 2022 r. MAHLE zwiększyło wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej o 10%. Osiągnięto to głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu energii słonecznej - na przykład w nowej instalacji w zakładzie w Izmirze (Turcja). Ponadto MAHLE wykorzystało energię słoneczną, na przykład w zakładzie MAHLE w Gurgaon w Indiach, do obsługi systemu podgrzewania wody.

MAHLE zmniejszyło emisje w obszarze łańcucha dostaw i wykorzystania produktów o 9%. Na 2030 r. cel redukcji dla tego obszaru wynosi 28% poziomów z 2019 r.

Pod względem bezpieczeństwa pracy MAHLE zbliżyło się o duży krok do celu, jakim jest obniżenie wskaźnika wypadków do 2,3 na milion godzin pracy do 2030 roku. Pomiar ten uwzględnia wszystkie wypadki, które skutkują utratą co najmniej jednego dnia pracy. W 2023 r. wskaźnik ten spadł z 3,0 do 2,8.

– To bardzo dobry wynik. Nie idziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o ochronę naszych pracowników w miejscu pracy. Bezpieczeństwo pracy jest najwyższym priorytetem MAHLE – powiedziała Kathrin Apel, globalna dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i zarządzania środowiskowego w MAHLE.

W 2023 r. kolejne 20 zakładów MAHLE uzyskało certyfikat zgodności z normą ISO 45001. Tym samym liczba certyfikowanych lokalizacji wzrosła do 123. Norma ISO 45001 obejmuje wymagania dotyczące zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w celu zminimalizowania ryzyka uszczerbku na zdrowiu i wypadków w miejscu pracy.

W omawianym roku MAHLE dostosowało również swoje cele w zakresie promowania kobiet na stanowiska kierownicze w ramach strategii grupy. Do 2030 r. grupa zamierza zwiększyć odsetek kobiet na całym świecie z obecnych 8 do 13% na pierwszym poziomie zarządzania i z obecnych 11 do 18%  na drugim poziomie zarządzania.

Źródło: MAHLE

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę