Kongres Nowej Mobilności 2024 pod hasłem nauki i technologii
Przyszłość polskiego przemysłu motoryzacyjnego zależy od kształcenia wykwalifikowanych pracowników oraz rozwoju krajowego potencjału w dziedzinie badań, rozwoju oraz innowacyjnych technologii. Dlatego podczas KNM 2024 zorganizowano Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Techniczne Nowej Mobilności, w którym wezmą udział inżynierowie i eksperci R&D z całego świata, przedstawiciele kadry akademickiej, jak również liderzy rynku.
26 września rozpoczyna się ostatni dzień Kongresu Nowej Mobilności – największej w regionie CEE konferencji w całości poświęconej nowej mobilności i zrównoważonemu transportowi. Trzeciego dnia wydarzenia organizatorzy zaplanowali prawie 50 warsztatów i wystąpień merytorycznych, z czego kluczowym punktem programu będzie Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Techniczne Nowej Mobilności, które zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach Sympozjum, w czasie kilku godzin debat i keynote speachów zostaną zaprezentowane i omówione najważniejsze trendy technologiczne kształtujące sektor zrównoważonego transportu, w tym m.in. rozwój napędów przyszłości, innowacyjne systemy magazynowania energii, rozwiązania z obszaru elektromobilności i energetyki czy też technologia jazdy autonomicznej. Eksperci wskażą również największe wyzwania związane z obszarem polskiej edukacji i koniecznością dostosowania programów nauczania zawodowego, średniego i wyższego do wymogów przyszłego rynku pracy w branży nowej mobilności i sektorze automotive.
– Technologia zmienia się na naszych oczach, a wraz z nią ewoluuje przemysł, gospodarka oraz rynek pracy. Jeżeli nie chcemy stracić ok. 400 tys. stanowisk i 8% PKB, które obecnie kreuje polski sektor motoryzacyjny, Polska musi już teraz wprowadzić niezbędne zmiany, budując wyspecjalizowane centra badań i rozwoju, wspierając przedsiębiorstwa i instytucje rozwijające technologie przyszłości czy unowocześniając system edukacji. Aby zaadresować te potrzeby, podczas KNM 2024 zorganizowaliśmy Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Techniczne Nowej Mobilności, służące wymianie najlepszych praktyk, prezentacji innowacyjnych rozwiązań i opracowaniu instrumentów służących wzmacnianiu polskiego potencjału technologicznego – mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSNM.
Trzeciego dnia Kongresu, poza ścieżką naukową, poruszone zostaną również ważne tematy z obszaru mobilności miejskiej. W panelu „Riding the Change: How Polish Cities Are Getting People on Bikes” paneliści omówią, jak rowery przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju miast, zmniejszając emisje spalin i promując zdrowy tryb życia. Ważnym tematem będzie rola bike-sharingu oraz bezpieczeństwo na drogach, które odgrywają kluczową rolę w promowaniu tego środka transportu.
Z kolei podczas keynote speach „The future of Lithium-ion Battery Technologies in Heavy-Duty Transportation” zostaną omówione rozwiązania bateryjne, które w przyszłości znajdą zastosowanie w elektrycznych samochodach ciężkich. Rozwój rynku eHDV wymaga wdrożenia akumulatorów o dużej gęstości energii i cechujących się wysoką odpornością na ładowanie z bardzo wysoką mocą.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Zwieńczeniem trzeciego dnia KNM 2024 i zarazem zakończeniem wydarzenia będzie uroczystość „Passing the Baton to … KNM 2025!”, czyli przedstawienie przez PSNM planów dotyczących kolejnych Kongresu Nowej Mobilności.
Źródło: PSNM