Ford przekazuje służbom egzemplarz Bronco, aby pomóc w walce z pożarami

Ford przekazuje egzemplarz Bronco, aby pomóc zwalczać pożary Ford

Wzrost zagrożenia pożarami zdecydował o przekazaniu przez Ford Motor Company i fundację Bronco Wild Fund specjalnie zmodyfikowanego SUV-a Bronco Badlands® z pakietem terenowym Sasquatch®, który będzie działał w barwach Służb Parków Narodowych jako pojazd dowodzenia akcjami walki z żywiołami na terenach obszaru Pomnika Narodowego Bandelier.

 

  • Ford stworzył spersonalizowany egzemplarz Bronco® wyposażony w zaawansowane systemy łączności, który ma pełnić funkcję docierającego wszędzie centrum dowodzenia walką z żywiołami i ułatwiać koordynowanie pracy załóg straży pożarnej w dzikich ostępach parku narodowego Bandelier National Monument;
  • Samochód, który został zmodyfikowany przez firmę Darley, pomoże strażnikom w ochronie 33 000 akrów parku Bandelier, które obejmują pradawne ziemie i święte miejsca rdzennych mieszkańców tego regionu;
  • Pokładowy sprzęt do łączności satelitarnej, komórkowej i radiowej, tablet i dron do monitorowania sytuacji z góry, a także przednie i tylne mechanizmy różnicowe z blokadą, 35-calowe opony terenowe, wyciągarka i inne podzespoły pomogą docierać na miejsce i koordynować działania w sytuacjach zagrożenia.

Przekształcony w centrum dowodzenia Bronco Wildland Fire Rig bazuje na modelu koncepcyjnym Bronco + Filson Wildland Fire Rig. Został przekazany za pośrednictwem fundacji Ford Bronco Wild Fund, która działa na rzecz zwiększenia dostępności, ochrony i opieki nad terenami publicznymi w Stanach Zjednoczonych.

Narodowe dziedzictwo

Park pomników przyrody Bandelier o powierzchni ponad 13 tys. hektarów znajduje się na północy stanu Nowy Meksyk, około dwóch godzin jazdy samochodem na północ od Albuquerque i składa się z surowych wąwozów i płaskowyżów, które skrywają m.in. ruiny kamiennych osad wybudowanych w klifach przez Indian, piktogramy i malowidła naskalne oraz dowody obecności człowieka sięgające ponad 11 000 lat wstecz. Położenie Bandelier w przejściowej strefie klimatycznej wysokiej pustyni amerykańskiego południowego zachodu zapewnia wyjątkowe środowisko, w którym zaobserwowano i zbadano szybkie skutki zmian klimatycznych. Historia parku odnotowuje występowanie naturalnych pożarów, a wraz z wydłużaniem się sezonu pożarowego, w parku coraz częściej, wielokrotnie płoną te same obszary.

Chcę podziękować Fordowi za ten hojny dar. W ciągu ostatnich 20 lat wyższe temperatury i silniejsze wiatry spowodowały wzrost pożarów, które trudniej przewidzieć i opanować. Bardziej intensywne pożary mają realny wpływ na zasoby korpusu straży pożarnej Bandelier, a ta darowizna pomoże nam lepiej radzić sobie z płomieniami. Pomoże również zminimalizować ich wpływ na życie powiązanych z parkiem plemion, które tradycyjnie korzystały z terenów parku ze względów kulturowych, ekonomicznych i religijnych – powiedział Patrick Suddath, kurator Bandelier National Monument.

Bronco w służbie straży pożarnej

Dwie trzecie Bandelier to obszar dzikiej przyrody, co oznacza, że brakuje tam infrastruktury i dostęp do nich jest utrudniony. Wóz dowodzenia Bronco, przeznaczony do walki z pożarami w dzikim terenie, wzmocni flotę pojazdów Bandelier, rozszerzając jej obecne możliwości.

Egzemplarz Bronco jest pierwszym z dwóch, które są konstruowane przez firmę Darley z myślą o przekazaniu ich służbom parków narodowych i agencji zajmującej się walką z żywiołami w dzikich terenach. Celem tego programu pilotażowego jest opracowanie rozwiązania, które umożliwi zajmowanie bardziej wysuniętej pozycji dowodzenia, wyposażonego w niezawodną i niezależną łączność, a także ułatwi pozyskiwanie i udostępnianie cennych informacji, które pomogą walczącym z ogniem.

Ford_SUV_Bronco_wild_fun_wnetrze_pojazdu Ford

Darley jest globalnym producentem i dystrybutorem pojazdów do zastosowań obronnych, przeciwpożarowych i ratowniczych, a także firmą wykonującą konwersje. Samochód jest wyposażony w zestaw urządzeń, które pomagają monitorować teren i opanować aktywne pożary, identyfikować pojawienie się płomieni, dostarczać w czasie rzeczywistym aktualne informacje o ich lokalizacji i nasileniu.

Aby sprostać tym zadaniom, wóz zarządzania został wyposażony w najnowocześniejszy system łączności, w tym łącza satelitarne i radiowe zapewniające nieprzerwaną stałą komunikację w najbardziej odległych zakątkach. Dzięki zintegrowanym systemom strażacy będą mogli w czasie rzeczywistym ustanowić stanowisko dowodzenia i kontroli w terenie oraz utrzymywać kontakt z załogami podczas akcji ratunkowych. Pojazd dysponuje również dronem z ekranem podglądu na żywo umieszczonym w samochodzie, tabletem i specjalnym oprogramowaniem zapewniającym zespołowi pierwszego reagowania lepsze rozpoznanie z powietrza, wykrywania i lepszy przegląd sytuacji.

Ford_SUV_Bronco_wild_fun_wyposazenie_pojazdu Ford

Pozostałe elementy z listy specjalistycznego wyposażenia to: osłona kraty chłodnicy, fabrycznie zamontowana wyciągarka Warn, zestaw kół Beadlock oraz bagażnik dachowy wyposażony w listwę świetlną, szperacze i awaryjne oraz syrenę.

Henry Ford i W.S. Darley współpracowali ze sobą w XX wieku. Jesteśmy zaszczyceni, że ponad sto lat później nasze firmy nadal działają razem, aby służyć strażakom i zachować nasze cenne obszary. Wszystko, co robimy, jest tworzone z myślą o efektywności i opiera się na technologii. Nieustannie koncentrujemy się na ludzkich doznaniach – dodaje Kimberly Brown, dyrektor ds. marketingu Darley.

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę