Centrum Badawczo Rozwojowe Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku już otwarte

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku
9.9.2021

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku oficjalnie otworzyła Centrum Badawczo Rozwojowe.

Prawdopodobnie niewiele jest firm światowych, dysponujących laboratoriami, w których można tak precyzyjnie badać łożyska. Projekt dotyczący utworzenia Centrum B+R wart ponad 27 mln zł jest współfinansowany z funduszy unijnych (kwotą 8,2 mln zł). Kraśnicka fabryka współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce. Głównym partnerem projektu jest Politechnika Świętokrzyska.

W centrum znajdują się m.in. sprzęt metrologiczny – urządzenia do pomiaru kształtu, kołowości, chropowatości, mikroskopy pomiarowe, jest też optyczna maszyna współrzędnościowa. W laboratorium metalograficznym zaś spektrometr do analizy procentowej składu chemicznego.

Urządzeniem, które jest unikatem w skali Polski (na świecie też nie jest ich zbyt dużo), jest momentomierz. To urządzenie, na którym można m.in. mierzyć moment oporowy łożysk stożkowych.

W centrum znajdują się też urządzenia do badania trwałości łożysk. Niewiele laboratoriów na świecie dysponuje takim sprzętem. Można zadawać obciążenia promieniowe i obciążenia osiowe, można zadawać też różną temperaturę, różne obroty, jak też zmieniać kierunki obrotu. To wszystko w trakcie jednego badania, z rejestracją online.

Źródło: FŁT Kraśnik

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę