Ekstraklasa w akumulatorach samochodowych – technologia AGM

Ekstraklasa w akumulatorach samochodowych – technologia AGM Exide Technologies

W związku z najnowszymi technologiami w pojazdach dotyczącymi napędów hybrydowych i elektrycznych, akumulatory pełnią coraz ważniejszą funkcję w pracy wszystkich zespołów w samochodzie. Chodzi już nie tylko o zapłon silnika bądź podtrzymywanie pracy urządzeń elektrycznych, ale również, tak jak ma to miejsce m. in. w przypadku technologii AGM, gromadzenie zapasu energii i zapewnianie dynamicznego przyjmowania i oddawania ładunku. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie  hamowania rekuperacyjnego oraz jazda w trybie start-stop czy tzw. żeglowania. Rozwiązanie to sprzyja ekologicznym trendom, obecnym w konstrukcji samochodów nowej generacji.

Skrót AGM pochodzi z języka angielskiego, a pełna nazwa tej technologii to Absorbent Glass Mat. Oznacza to zatem zastosowanie absorpcyjnej maty z włókna szklanego w konstrukcji akumulatora. Płyty w tego typu akumulatorze, zamiast tradycyjnym separatorem z polietylenu, są oddzielone włóknem szklanym, które pochłania elektrolit i utrzymuje go w pobliżu materiału aktywnego płyty. Wzmacnia to zarówno odporność na rozładowanie, jak i ułatwia kolejne ładowania, dając efekt w postaci skutecznego rozruchu silnika i zdolności do pracy cyklicznej.

Rozwiązanie to posiada szereg zalet. Są nimi:

  • najlepsza zdolność przyjmowania ładunku,
  • Najwyższa wydajność przez cały okres eksploatacji akumulatora Optymalizacja pod kątem niepełnych doładowań,
  • Jest to Idealny akumulator do dużych samochodów, SUV-ów, vanów, pojazdów z systemem Start-Stop oraz pojazdów wyposażonych w wiele odbiorników prądu,
  • Najwyższej klasy zabezpieczenia (szczelnie zamknięty elektrolit uwięziony w macie szklanej)

Zastosowanie akumulatorów AGM

W związku z taką charakterystyką pracy, akumulatory AGM sprawdzają się w samochodach wyposażonych w system zarządzania energią; funkcjami typu start-stop oraz hamowanie rekuperacyjne. Świetnie też radzą sobie w większych pojazdach, z dużą liczbą odbiorników prądu.

Na temat akumulatorów samochodowych AGM, opowiada Krzysztof Najder, Fitment and Cataloguing Manager EMEA w Exide Technologies S.A.:

Akumulatory typu AGM zaprojektowane są tak, aby wytrzymać ciągłe rozładowywanie i ładowanie akumulatora przez system Start-Stop. Ponadto najnowsze akumulatory AGM produkowane przez firmę Exide Technologies, wyposażone są w nową technologię LifeGrid®, idealną do zaawansowanych systemów Start-Stop, w których akumulator wymaga szybkiego doładowania za pomocą energii dostarczanej przez rekuperację. Nowa technologia LifeGrid®, w połączeniu z separatorami z maty szklanej o wysokiej kapilarności, zaawansowanymi stopami ołowiu i cyny oraz unikalnymi dodatkami węglowymi w masie aktywnej, zapewnia stałą moc i jeszcze dłuższą żywotność akumulatora. Tego rodzaju akumulatory sprawdzają się zarówno w samochodach Start-Stop z systemami hamowania rekuperacyjnego, a także jako wysoce wytrzymałe rozwiązanie w pojazdach typu off-road, motocykle, pojazdy rekreacyjne czy też w układach podwójnego systemu zasilania stosowanego coraz częściej w pojazdach użytkowych. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku AGM wymiana takiego akumulatora na niewłaściwą, bo często tańszą technologię może prowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji takich, jak:

  • Dezaktywacja systemu Start-Stop, co prowadzi również do wyższych emisji, wyższego zużycia paliwa i wyższych kosztów paliwa.
  • Nieprawidłowe zarządzanie ładowaniem przez BMS w pojeździe, które może prowadzić do skrócenia żywotności akumulatora.
  • Czy też nawet może wpływać na bezpieczeństwo pasażerów w razie zderzenia, w zależności od umiejscowienia akumulatora.

Akumulator Exide AGM

 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę