Ekologiczna Mewa

11.7.2014

Firma MEWA zaopatruje w swoje czyściwa wielu klientów reprezentujących handel, przemysł, rzemiosło i gastronomię.

Tekstylia przemysłowe oferowane są w ramach kompletnej usługi (full-service), tzn. czyściwa są dostarczane do klienta, odbierane do prania, ponownie dostarczane już czyste, a zużyte są wymieniane na nowe. Taka usługa już sama w sobie jest bardzo ekologiczna, bowiem czyściwo wielokrotnego użytku może być prane do 50 razy.

W firmie MEWA realizowane jest strategiczne zarządzanie ochroną środowiska w oparciu o normy ISO, co jest z korzyścią dla klienta i dla środowiska naturalnego, bowiem MEWA bardzo oszczędnie wykorzystuje materiały, surowce i zasoby.  

Nowoczesna technika w służbie ochrony środowiska

MEWA pierze czyściwa, wykorzystując biodegradowalne środki piorące i czyszczące, dozując je w możliwe minimalnych dawkach. W porównaniu z tradycyjnymi metodami prania oznacza to redukcję obciążenia środowiska naturalnego o ponad 85%.  Stosując specjalny system ponownego wykorzystania wody do płukania i do prania – technologię kaskadową – zaoszczędzić można do 50% wody, w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi technologiami prania. Natomiast stosowane w procesach prania instalacje kotłów parowych są wyposażone w wysokotemperaturowe komory spalania i płuczki gazów spalinowych. Wszystkie procesy sterowane są automatycznie. Miesięcznie pranych jest w ten sposób ponad 9 mln sztuk czyściw.

Poza tym, nadająca się jeszcze do użytku woda jest odfiltrowywana z ostatniego płukania, uzdatniana i wykorzystywana ponownie w procesie prania. Brudna woda zanieczyszczona olejami, tłuszczami i rozpuszczalnikami, może być w ten sposób przekształcona w wodę o stopniu czystości wynoszącym nawet 99,8%. Wypłukiwane podczas prania z czyściw zużyte oleje wykorzystywane są ponownie jako źródło energii w zakładzie MEWY lub np. w lokalnych ciepłowniach. Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom w 2012 roku pozyskano w procesie prania niemal 7 mln litrów oleju.

Ponowne wykorzystanie ciepła

Ciepło odzyskiwane w procesie prania zamieniane jest w zakładach firmy MEWA w energię.

MEWA stosuje wielostopniowe systemy odzyskiwania ciepła, które umożliwiają wykorzystanie ciepła odpadowego powstającego w zakładzie - w ten sposób woda używana w produkcji jest wstępnie nagrzewana i maszyny produkcyjne zasilane są całkowicie ciepłem odpadowym z większych instalacji. Umożliwia to pokrycie do 80 % zapotrzebowania energii przez linie piorące i suszące czyściwa tekstylne.

Więcej o firmie na stronie: www.mewa-service.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę