Przyszłość dostaw ostatniego kilometra

Jaka jest przyszłość dostaw ostatniego kilometra?
13.5.2020

Zakupy on-line czy zamawianie jedzenia na wynos to usługi, które już wcześniej zyskiwały na popularności, a w obliczu epidemii okazały się kluczowe. Sposób dostarczania przesyłek ma ogromne znaczenie dla jakości życia mieszkańców miast oraz dla środowiska naturalnego, ponieważ dostawy w miastach odpowiadają za 30% emisji gazów cieplarnianych. Według Renault dostawy przyszłości będą realizowane za pomocą elektrycznych, autonomicznych i inteligentnych samochodów.

Aż jedna piąta kosztów całego łańcucha dostaw jest związana z dostawami ostatniego kilometra. W dodatku dostawy w miastach są odpowiedzialne za około 20% natężenia ruchu i 30% emisji gazów cieplarnianych. Obecnie, w związku z większą popularnością zakupów on-line, ten udział może być jeszcze bardziej znaczący. Co więcej według prognoz do 2050 roku wolumen transportu towarowego wzrośnie czterokrotnie. Dlatego potrzebne są nowe metody dostaw, oparte o elektryczne, autonomiczne i inteligentne środki transportu.

EZ-FLEX – stworzony z myślą o dostawach ostatniego kilometra

EZ-FLEX to eksperymentalny samochód dostawczy do dostaw ostatniego kilometra. Wpływa na to m.in. optymalny stosunek wymiarów zewnętrznych do powierzchni załadunkowej: długość 3,86 m, szerokość 1,65 m i wysokość 1,88 m to wymiary pozwalające wjechać na każdy parking. Jednocześnie EZ-FLEX posiada ładowność 3 m3. Samochód jest też niezwykle zwrotny: promień zawracania wynosi jedynie 4,5 m.

Zasięg w pełni elektrycznego EZ-FLEX wynosi 100 km, co oznacza, że jest odpowiedni do potrzeb miejskich dostaw. Średni dzienny przebieg samochodów używanych w tym celu wynosi 50 km. EZ-FLEX posiada również nowoczesny i w pełni zintegrowany ze smartfonem interfejs.

Udoskonalić dostawy ostatniego kilometra

Dwanaście samochodów Renault EZ-FLEX bierze udział w nowatorskim eksperymencie. Zostały one udostępnione przedsiębiorcom, firmom dostawczym oraz urzędom miejskim i gminnym na terenie Europy. Czujniki, w które zostały wyposażone pojazdy, pozwolą lepiej poznać sposoby użytkowania EZ-FLEX. Zebrane zostaną takie dane jak: informacje z systemu GPS, dane na temat przebiegu, zasięgu, wykorzystania drzwi i klapy bagażnika, rozwijanej prędkości i postojów. Podczas dwuletniego eksperymentu kierowcy korzystający z samochodu będą mogli także przekazywać swoje uwagi i komentarze.

Dzięki zaangażowaniu użytkowników i testom w rzeczywistych warunkach drogowych firma Renault będzie mogła poznać specyfikę codziennych dostaw, co w przyszłości umożliwi zaprojektowanie samochodów jeszcze lepiej przystosowanych do miejskiej logistyki.

Przyszłość dostaw ostatniego kilometra zdjęcie w treści artykułu

EZ-PRO: dostawczy pojazd-robot nadzorowany przez człowieka

Zgodnie z wizją Renault w przyszłości dostawy miejskie będą opierać się na wykorzystaniu samochodów autonomicznych, choć kluczowym ogniwem w łańcuchu dostaw pozostanie człowiek. Wizję tę prezentuje EZ-PRO - koncepcyjne rozwiązanie obejmujące autonomiczne, inteligentne i współużytkowane elektryczne roboty-pody, które obsługują dostawy ostatniego kilometra.

Na EZ-PRO składają się dwa różne elementy:

  • autonomiczny pod-lider, który może realizować dostawy i jest wyposażony w stanowisko dyspozytora,
  • pody podążające, pozbawione miejsca dla kierowcy. Poruszają się w sposób niezależny za podem-liderem, w konwoju aż do punktu dostawy.


EZ-PRO przewiduje nową rolę dla człowieka odpowiedzialnego za proces dostawy. Zamiast kierowcy staje się on dyspozytorem, który ze swojego mobilnego stanowiska pracy organizuje i nadzoruje dostawy realizowane przez całą flotę pojazdów. Uwolniony od obowiązków związanych z kierowaniem i planowaniem trasy realizator dostawy może zadbać o efektywną i spersonalizowaną obsługę, np. w przypadku dostarczanych osobiście luksusowych artykułów spożywczych lub delikatnych przedmiotów.

Współużytkowane pojazdy dostawcze

Koncepcja EZ-PRO przewiduje współużytkowanie. Konwój robotów-podów, który wyjeżdża z tego samego hubu i jest zarządzany przez tego samego operatora logistycznego, może przewozić różne towary. Robot-pod może wykonać szereg dostaw na rzecz jednego sklepu internetowego, a następnie dla innego. Tego typu współużytkowanie przyczynia się do zmaksymalizowania wydajności i obniżenia kosztów.

Źródło: Renault

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę