Denso producentem sond lambda do nowego silnika Volvo

Denso
1.10.2018

Volvo wybrało japoński koncern Denso jako dostawcę sond lambda typu A/F do nowego, 3-cylindrowego silnika „Drive E” Volvo. Dzięki niezwykłej dokładności i wytrzymałej konstrukcji, sondy lambda Denso zapewniają długą żywotność, najwyższą jakość i wydajność.

Sonda A/F Denso pomaga w wykrywaniu wypadania zapłonu, szybko wyczuwając jakiekolwiek nieregularności w danym cylindrze i przesyłając te dane do ECU silnika. Ponadto czujnik umożliwia silnikowi osiągnięcie „trybu zamkniętej pętli” w ciągu 7 sekund od uruchomienia silnika, co przekłada się na mniejsze emisje i pomaga Volvo spełnić różne standardy emisji obowiązujące na całym świecie.

Reklama

Technologia sond lambda Denso
Denso rozpoczęło produkcję sond lambda w 1977 r. – od tego czasu setki milionów sond lambda Denso spełniło swoje zadanie, mierząc zawartość tlenu w spalinach i uczyniło firmę jednym z wiodących dostawców czujników tlenu na świecie. Denso produkuje następujące rodzaje sond lambda:
• Sondy cyrkonowe – kubkowe i planarne
• Sondy typu A/F (z charakterystyką liniową), kubkowe i planarne
• Sondy tytanowe

W 1996 r. Denso wprowadziło na rynek sondy lambda wykorzystujące technologię A/F, które zapewniają liniowy sygnał wyjściowy. Dzięki tej sondzie ECU silnika w ciągu milisekund otrzymuje informację, w jakim stopniu stosunek powietrze/paliwo (A/F) odbiega od współczynnika lambda równego 1,00 i może natychmiast określić wielkość korekty dawki wtrysku. Proces ten odbywa się na bardzo szerokim zakresie mieszanek paliwowo-powietrznych, umożliwiając ECU silnika kompensację w najbardziej efektywny sposób.

Reklama

Drugą generacją sond lambda typu A/F były sondy planarne, które Denso wprowadziło w 2000 r. Istnieje wiele odmian i generacji tego czujnika. We wszystkich wersjach posiada on zintegrowaną grzałkę i element wykrywający, co zapewnia krótszy czas reakcji, szybszą gotowość do pracy i dodatkowe informacje wykorzystywane w diagnostyce silnika (takie jak wykrywanie wypadania zapłonu).

Byliśmy podekscytowani, gdy Volvo wybrało Denso jako jedynego dostawcę sond lambda do swojej nowej gamy silników – mówi Ebbo Ruiter, application engineer w Denso. – To partnerstwo jest tylko jednym z przykładów tego, jak nasze inwestycje w badania i rozwój przekładają się na rewolucyjne rozwiązania.

Źródło: Denso

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę