Czy samochód wymaga wypoczynku po urlopie?

pixabay
30.8.2017

Dobiega końca sezon wyjazdów wakacyjnych, a wraz z nim czas intensywnych wypraw samochodowych w różne części kraju lub Europy. Kierowcy powinni pamiętać, że gdy oni wraz z rodzinami i przyjaciółmi czerpali radość z niepowtarzalnych wycieczek, w tym czasie ich auta ciężko pracowały i dlatego warto zadbać o ich regenerację.

Eksperci Premio radzą, by przed powrotem do codziennych obowiązków dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, zwłaszcza jeśli mamy za sobą setki przejechanych kilometrów, niejednokrotnie w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych.

Dbając o bezpieczeństwo własne i najbliższych nam osób, najwygodniej będzie zaufać specjalistom i zlecić szczegółowy przegląd samochodu w autoryzowanym serwisie. Pomoc specjalisty będzie nieodzowna, jeśli podczas jazdy zaobserwowaliśmy np. drgania na kierownicy, ściąganie na boki lub dziwne dźwięki wydobywające się spod maski samochodu.

Serwisowanie zaleca się szczególnie wykonać, jeżeli w natłoku codziennych zdarzeń przed wakacyjnym wyjazdem nie zdążyliśmy sprawdzić stanu technicznego naszego auta. Nie należy z tym zwlekać zwłaszcza, gdy podczas jazdy w trasie zauważyliśmy, że nasz samochód zachowuje się nieco inaczej niż zwykle – radzi Marcin Paleński z serwisu Premio SB Car Wash w Piasecznie.

Co powinno zostać sprawdzone w aucie po wielokilometrowych podróżach, często po różnych nawierzchniach dróg?

Możemy tego nie odczuwać przy miejskiej jeździe samochodem, ale podczas dłuższej trasy, gdzie rozwijamy większą prędkość, na kierownicy naszego auta zaczynają pojawiać się odczuwalne drgania, a nawet wibracje całego auta. Po zaobserwowania takich sytuacji, po urlopie należy wyważyć koła. Przy okazji wizyty w serwisie warto też poprosić o ocenę stanu ogumienia, gdyż przy pokonywaniu większej ilości kilometrów opony szybciej się zużywają i są narażone na większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych np. przez ostre kamienie – podpowiada Marcin Paleński.

Ekspert Premio radzi również, by po powrocie sprawdzić poziom ciśnienia w oponach, jest to szczególnie istotne, gdy podczas wakacji podróżowaliśmy z różnym obciążeniem auta. Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia to gwarancja naszego bezpieczeństwa, ale i zasobności portfela, gdyż ogumienie dłużej nadaje się do eksploatacji.

Do listy elementów do skontrolowania Jarosław Bojszczak z Premio Bojszczak&Bounaas w Poznaniu zaleca też dodać ocenę stan zawieszenie oraz felg, zwłaszcza kiedy w czasie drogi zdarzyło się nam wpaść w wyrwę w jezdni. Trzeba też skontrolować sprawność układu kierowniczego i hamulcowego. Ekspert zauważa, że ten ostatni element musi bezwzględnie ocenić mechanik, jeżeli odczuwamy mniejszą siłę hamowania lub słyszymy nietypowe odgłosy podczas tego manewru.

Podczas dłuższej jazdy szybszemu zużyciu ulegają też płyny eksploatacyjne, dlatego po powrocie należy sprawdzić ich poziom i uzupełnić ewentualne braki. – Nieodpowiedni poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego czy chłodniczego może spowodować uszkodzenie danego układu i stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego i innych – dodają zgodnie eksperci Premio.

Źródło: Premio

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę