Czy rozwój LED-ów dobiegł już końca?
Oświetlenie LED to najszybciej rozwijający się segment oświetlenia samochodowego. Popularne halogeny ewoluowały przez dziesiątki lat. W przypadk u LED-ów co chwilę na rynku pojawia się coś nowego.
Ciągłe innowacje otwierają coraz to nowe możliwości zastosowania technologii LED, a także umożliwiają tworzenie rozwiązań, o których dawniej trudno byłoby nawet marzyć. Przykładem jest system oświetlenia przedniego HELLA Matrix LED.
System ten umożliwia jazdę z włączonymi ciągle światłami drogowymi (typu LED) bez oślepiania przy tym kierowców nadjeżdżających z przeciwka lub jadących z przodu. Technicznie rozwiązanie to bazuje na wydzielonych modułach optycznych świateł drogowych, z których każdy zawiera diody LED z własnym sterownikiem. Po raz pierwszy udało się stworzyć rozwiązanie, w którym można osobno sterować pojedynczą diodą LED na chipie i tym samym przygaszać lub rozjaśniać 84 źródła światła w jednym reflektorze. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie sterować wiązką światła w sposób niemechaniczny i realizować dużą liczbę różnych rozkładów światła.
Innym sposobem zastosowania LED jest dynamiczny kierunkowskaz z przyciągającym wzrok, a tym samym ważnym dla bezpieczeństwa efektem „przesuwającej się linii”.
Kolejnym przykładem rozwoju technologii LED jest zastosowanie jej w BMW serii X6 do iluminacji przedniej maskownicy chłodnicy.
Cała instalacja opiera się na 14 diodach LED umieszczonych w wąskiej, plastikowej obudowie i zamocowanych w górnej części maskownicy. Światło skierowane jest w dół za pomocą specjalnie skalkulowanej i skonstruowanej optyki, co daje efekt „wodospadu”. Dodatkowo w dolnej części zostały zamontowane elementy rozprowadzające światło LED, tak aby natężenie światła było jednolite z każdej ze stron. By takie rozwiązanie technologiczne zostało wprowadzone do użytku na drogach publicznych, podświetlana maskownica została homologowana razem z reflektorami jako światła pozycyjne.
Jednak technika LED rozwija się niezależnie od rozwoju oświetlenia pojazdów: w przyszłości na znaczeniu zyska także technologia OLED (OLED = Organic Light Emitting Diode). OLED jest to dioda elektroluminescencyjna wytwarzana z organicznych polimerów półprzewodnikowych, która umożliwia, mówiąc w uproszczeniu, wykonanie super cienkiej i elastycznej folii luminescencyjnej. Wyświetlacze z diodami OLED nie wymagają podświetlenia, co oznacza niższe zużycie energii w porównaniu np. z ekranami LCD. Znajdują one dzisiaj zastosowanie w różnych urządzeniach, takich jak smartfony i telewizory LED. Wyzwaniem jest trwałość diod, dlatego OLED-y są obecnie wykorzystywane głównie tam, gdzie wyświetlacz jest włączany tylko na krótko. Ale również w tym zakresie następuje stały postęp. Technologia OLED już znalazła swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, m.in. w tylnych światłach Audi A8.
Na podstawie informacji firmy Hella