Czy nieużywany hak holowniczy trzeba odpiąć?

Czy nieużywany hak holowniczy trzeba odpiąć? Steinhof
6.9.2022

Chociaż hak holowniczy jest bardzo funkcjonalnym akcesorium niemal w każdym pojeździe, to montowany seryjnie lub już po zakupie samochodu często bywa nieużywany. Czy w tej sytuacji powinniśmy go zdemontować? Steinhof jako jeden z największych producentów haków holowniczych w Europie rozwiewa te wątpliwości.

W gąszczu przepisów ruchu drogowego niemal każdy kierowca ma chwile zwątpienia. Dotyczą one szczególnie okoliczności, które dzieją się sporadycznie i brakuje nam pewności, co w danej sytuacji stanowią przepisy. Często kierowcy zadają sobie pytanie, czy nieużywany hak holowniczy trzeba odpiąć?

Powiązane firmy

Steinhof Sp. z o.o.

Unia Europejska uregulowała przepisy prawa

Obecność Polski we wspólnocie europejskich państw rzuca nieco więcej światła na wymogi związane z hakiem holowniczym w aucie. Od chwili przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej każdy samochód musi mieć hak holowniczy z odpinaną kulą haka. Pojazdy, które przeszły homologacje przed wejściem Polski do UE nie mają takiego obowiązku.

W Polsce brakuje jednoznacznej odpowiedzi

Przepisy ruchu drogowego na terenie Rzeczypospolitej są mało precyzyjne w zakresie konieczności odpinania haka holowniczego, gdy jest on nieużywany. Jedynie kula haka holowniczego, która zasłania tablicę rejestracyjną lub elementy oświetlenia musi być zdemontowana.

Największe kontrowersje budzi kwestia odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej. Gdy jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej, w której ktoś najechał na tył naszego auta i w tym czasie znajdowała się zamontowana kula haka holowniczego, niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, że koszty poniesienia napraw za uszkodzenia pojazdu sprawcy towarzystwo ubezpieczeniowe zechce przerzucić również na właściciela samochodu z hakiem holowniczym.

Hak holowniczy a zagraniczny wyjazd?

Wśród polskich kierowców istnieje obawa o to, jak na widok pojazdu z nieużywanym hakiem holowniczym reagują funkcjonariusze policji w innych krajach Europy. Próby wystawienia mandatu karnego mogą pojawić się w Niemczech. Na szczęście polskich kierowców chroni Konwencja Wiedeńska. Na mocy jej postanowień, pod którymi podpisało się 60 krajów, samochody z aktualną homologacją w Polsce mogą poruszać się po terenie innego kraju z takim wyposażeniem, jakie przewiduje polskie prawo o ruchu drogowym.

– W Steinhof stawiamy przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo naszych produktów. Jako jeden z największych producentów haków holowniczych w Europie proponujemy dwa rodzaje haków. Pierwszy model oferuje odkręcaną kulę haka - wysokiej klasy śruby montażowe przymocowują kulę haka do jego korpusu. Jest to bardzo dobra propozycja dla klientów, którzy oczekują solidnego montażu w niższej cenie. Druga propozycja łączy w sobie wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Haki wypinane automatycznie nie wymagają użycia siły fizycznej i żadnych narzędzi. Specjalnie opracowany zamek zabezpiecza akcesorium przed kradzieżą. Każdy z oferowanych haków holowniczych ma odpowiednią homologację i może być używany z powodzeniem na terenie całej Europy – podsumowuje Mariusz Fronal z działu technicznego Steinhof.

Źródło: Steinhof

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę