Chiński rynek motoryzacyjny znów na plusie

Unsplash.com / Denys Nevozhai
21.10.2020
Reklama
Reklama

Salony samochodowe w Chinach nie narzekają na brak klientów. Rośnie także popyt po stronie dystrybutorów. I choć nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat sprzedaży w III kwartale, widać wyraźnie, że rynek wraca na ścieżkę wzrostu.

Po gwałtownym załamaniu na początku roku spowodowanym epidemią koronawirusa chiński rynek motoryzacyjny powoli podnosi się z kolan. Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM) we wrześniu popyt ze strony dystrybutorów pojazdów wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 13,3%. Tym samym największy rynek motoryzacyjny na świecie wraca na ścieżkę dynamicznego, dwucyfrowego wzrostu.

Reklama

Niedługo poznamy szczegółowe dane CAAM na temat dynamiki popytu po stronie dystrybutorów. Obejmują one wszystkie grupy pojazdów, w tym ciężkie samochody dostawcze. Zaś w kolejnych tygodniach inna organizacja branżowa – Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów Osobowych (PCA) – ogłosi statystyki dotyczące sprzedaży detalicznej pojazdów osobowych, SUV-ów i małych samochodów dostawczych.

Dla europejskich koncernów samochodowych sytuacja na rynku motoryzacyjnym w Chinach ma niebagatelne znaczenie. Państwo Środka jest bowiem najważniejszym rynkiem zbytu m.in. dla koncernów Volkswagen (w tym Audi i Porsche), Daimler i BMW. Dlatego z niepokojem śledziły one sytuację w chińskiej gospodarce, zwłaszcza doniesienia o nagłym załamaniu w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Chiński rynek motoryzacyjny jako jeden z pierwszych zaczął jednak wychodzić na prostą, o czym świadczą bardzo dobre wyniki sprzedaży wspomnianych marek w trzecim kwartale 2020 r.

Reklama

Źródło:www.kfz-betrieb.vogel.de

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama