Castrol świętuje 120 lat innowacji

Castrol
26.11.2019

Castrol, jeden z największych na świecie specjalistów w produkcji olejów, środków smarnych, płynów technologicznych i eksploatacyjnych, obchodzi w tym roku 120 rocznicę swojego powstania.

Firma została założona przez Charlesa Wakefielda w 1899 roku w Anglii, pod nazwą CC Wakefield & Company. Początkowo przedsiębiorstwo oferowało wyłącznie smary do pociągów i maszyn ciężkich. Na początku dwudziestego wieku Wakefield zainteresował się nową w tamtym czasie koncepcją samochodu i samolotu sportowego. Firma rozpoczęła produkcję środków smarnych do nowych silników, które wymagały stosowania oleju dostatecznie rzadkiego, aby mógł pracować na zimno, oraz dostatecznie gęstego, aby wytrzymywał wysokie temperatury. W laboratorium zauważono, że doskonale sprawdza się dodanie do mieszanki rycyny (ang. Castor oil), czyli oleju roślinnego wytwarzanego z nasion rącznika pospolitego. Nowy produkt wprowadzono do sprzedaży pod nazwą Castrol.

Kamienie milowe w historii Castrol

Po opracowaniu nowatorskiego oleju silnikowego, przyszła kolej na opracowanie nowatorskiego sposobu na dotarcie do odbiorców. Odpowiedzią okazał się sponsoring. Nazwa Castrol zaczęła pojawiać się na bannerach i flagach w czasie zawodów lotniczych, wyścigów samochodowych oraz prób bicia rekordów prędkości. Jedną z pierwszych wspieranych przez Castrol inicjatyw sportowych były zawody lotnicze „Inauguration Cup” w 1909. Niedługo potem, w 1911 r., olej Castrol znalazł się już m.in. w silniku samolotu, którym dokonano pierwszego lotu transatlantyckiego. Oleje tej firmy pomagały bić rekordy nie tylko w przestworzach, ale i na lądzie. W 1928 r. Malcolm Campbell, w legendarnym samochodzie Bluebird II, pobił ustanowiony przez siebie światowy rekord prędkości na lądzie. Rekord ten nie utrzymał się długo. Już w 1929 r. wspierany przez Castrol Henry Segrave, w samochodzie Golden Arrow, pobił na plaży Daytona rekord prędkości, rozpędzając się do 372,46 km/h.

Kolejne lata dowiodły, że ambicje firmy sięgają o wiele dalej. Ogromnym sukcesem wizerunkowym było zamówienie na dostawę środków smarnych dla zwodowanego w 1967 roku największego na świecie liniowca pasażerskiego Queen Elizabeth II. Liniowiec, którego silnik napędzał Castrol, przepłynął ponad 9 milionów kilometrów (to tyle, ile 13 podróży tam i z powrotem na Księżyc) i przewiózł 2,5 miliona pasażerów, co czyni go jednym z najdłużej obsługiwanych liniowców w historii.

W latach 1974-1981 marka Castrol towarzyszyła jednym z najbardziej pamiętnych momentów w wyścigach. W 1974 roku firma została sponsorem rajdu Don Capasco, który z czasem z mienił nazwę na Międzynarodowy Rajd Castrol (ang. Castrol International Rally). Wyścigi odbywały się w Australii i przyciągnęły prawdziwe tłumy. W szranki stanęli czołowi kierowcy, tacy jak Ari Vatanen i Stig Blomqvist. 

 

© Castrol

 

W 1983 r. Castrol ponownie pomógł pobić rekord prędkości na lądzie. Tym razem ich oleje znalazły się w silniku Thrust 2, odrzutowca zaprojektowanego przez Johna Ackroyda, z hamulcami i kołami zaprojektowanymi z pomocą Glynne’a Bowsher’a. 4 października 1983 r. padł nowy rekord, który pozostał niepobity przez kolejnych 14 lat.

Marka Castrol angażowała się również w inne sporty niż motorowe. W 2009 r. firma rozpoczęła współpracę z gwiazdą piłki nożnej, Cristiano Ronaldo. Ten niezwykle utalentowany piłkarz i aż siedmiokrotny król strzelców Ligi Mistrzów UEFA reprezentował markę Castrol jako jej ambasador przez cztery kolejne lata.

Do jednych z najbardziej niezwykłych osiągnięć firmy w ciągu ostatniej dekady można z pewnością zaliczyć opracowanie smaru przemysłowego dla wszystkich ruchomych elementów wyposażenia łazika Curiosity, wysłanego w 2012 roku przez NASA na powierzchnię Marsa. Formuła smaru powstała specjalnie z myślą o eksploatacji w przestrzeni kosmicznej w temperaturach od minus 80 do plus 204 stopni Celsjusza.

 

© Castrol

 

Od 2017 r. firma ponownie została oficjalnym partnerem zespołu Renault Sport Formula One. Zgodnie z podpisaną w 2018 r. umową logo Castrol będzie widoczne na bolidach Renault w sumie przez pięć sezonów. W ramach tej współpracy firma dostarcza paliwa i środki smarne dla teamu Renault Sport F1 i jest ważnym partnerem technologicznym dla tej ekipy. 2018 r. był szczególnie ważny dla Castrol Renault Sport Formula One Team, która zapewniła sobie najwyższe od 10 lat miejsce wśród konstruktorów.

Innowacje w DNA Castrol

Pomimo upływu 120 lat, bogata historia marki Castrol pełna pionierskich pomysłów i niezwykłych innowacji, wciąż kształtuje tę firmę i dzisiaj. Oleje samochodowe muszą bowiem wciąż odpowiadać na nowe trendy, które napędzają zmiany na całym świecie. Wśród nich można znaleźć m.in. większy nacisk na efektywność i niską emisyjność. Wszystko to ma wpływ na konstrukcje silników, które choć ciągle są zmniejszane, muszą zachować swoją wydajność. Tak zaawansowana budowa silników stanowi wyzwanie dla olejów ze względu na wysokie ciśnienie. Aby sprostać takim warunkom eksploatacji, olej musi stać się mocniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest między innymi najmocniejszy, najbardziej zaawansowany olej silnikowy Castrol Edge z Fluid Titanium. Dzięki testom można było zaobserwować, jak olej zmienia swoją strukturę na poziomie molekularnym. Poddany wysokiemu ciśnieniu olej został zbadany za pomocą promieni rentgenowskich emitowanych przez elektrony poruszające się z prędkością bliską prędkości światła. Pokazało to, że Castrol Edge z Fluid Titanium fizycznie zmienia swoją strukturę — staje się mocniejszy w miejscach pod obciążeniem, tak aby zachować dystans pomiędzy metalowymi powierzchniami i zmniejszyć tarcie. Gdy ciśnienie spada, olej wraca do swojego stanu płynnego. Castrol Edge z Fluid Titanium jest niezawodny w każdych warunkach — modyfikuje swoje właściwości, by stać się mocniejszym pod obciążeniem oraz redukuje tarcie zmniejszające osiągi aż o 20%.

Podczas ostatnich 120 lat od powstania firmy Castrol wiele się zmieniło: samochody, technologie smarowania oraz rozwiązania stosowane w nowoczesnych silnikach. Jednak najwyższa jakość produktów Castrol, z których korzystają kolejne pokolenia kierowców, testowanych zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w ekstremalnych warunkach sportowych, pozostaje niezmieniona. Doskonale odzwierciedla to hasło firmy: „Castrol: to więcej niż olej, to płynna technologia”.

Z okazji tej okrągłej rocznicy firma Castrol w Polsce, wspólnie z Autoryzowanymi Dystrybutorami, przewidziała specjalne promocje. Szczegóły promocji dostępne są bezpośrednio u Dystrybutorów.

Źródło: Castrol

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę