Asystent skręcania pod bezpiecznym kątem CarEYE

EYYES GmbH
16.8.2022

Brigade Electronics, dostawca systemów bezpieczeństwa pojazdów, wprowadził na polski rynek nowy system bezpieczeństwa pojazdów wykorzystujący sztuczną inteligencję.


 

Asystent skręcania pod bezpiecznym kątem CarEYE® firmy EYYES GmbH jest w ofercie Brigade GmbH w Niemczech już od ponad roku i był testowany w tym kraju przez ich długoletniego partnera, Geier & Söhne Transportgesellschaft mbH. Firma Geier & Söhne Transportgesellschaft mbH zamontowała urządzenie wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji (AI) do rozpoznawania pieszych, rowerzystów lub obiektów w jednym ze swoich pojazdów Mercedes Actros.

Sztuczna inteligencja systemu precyzyjnie ocenia obrazy z kamer zamontowanych w pojeździe i jest w stanie obliczyć przyszły przebieg ruchu osób lub obiektów w pobliżu. Wykorzystując te dane, system niezawodnie i precyzyjnie ostrzega kierowcę w czasie rzeczywistym o możliwej kolizji, zanim do niej dojdzie.

Ostrzeżenia są emitowane aktywnie za pomocą sygnału akustycznego i wizualnego w formie czerwonego światła ostrzegawczego, jeśli ludzie lub obiekty są zagrożone kolizją, lub pasywnie za pomocą żółtego światła ostrzegawczego, jeśli na przykład ludzie lub obiekty oddalają się od strefy zagrożenia. Takie rozwiązanie drastycznie zmniejsza liczbę fałszywych alarmów.

System CarEYE® był również wyraźnym zwycięzcą w testach użytkowości przeprowadzonych przez niemiecki auto klub ADAC, demonstrując swoją optymalną wydajność i przewyższając inne, podobne urządzenia bezpieczeństwa pojazdów na rynku. ADAC zwrócił uwagę na niezawodność CarEYE® w zakresie znacznej redukcji fałszywych ostrzeżeń, jasne i zrozumiałe wizualne informacje zwrotne dla kierowcy oraz szybki czas reakcji podczas rozpoznawania ludzi i obiektów jako uzasadniające wiodącą pozycję.

Eryk Biskupski, dyrektor naczelny Brigade Electronics Polska, powiedział: – Dokładność sztucznej inteligencji CarEYE® sprawia, że fałszywe ostrzeżenia są niezwykle rzadkie, zapewniając kierowcy absolutny spokój ducha, że może manewrować pojazdem z najwyższym bezpieczeństwem. System jest w stanie rozróżniać samochody osobowe, samochody ciężarowe, osoby, rowery i obiekty nieruchome, takie jak drzewa czy słupki. Następnie obliczany jest ruch i oczekiwany kierunek, dzięki czemu system jest wyjątkowo niezawodny.

Cechy i zalety asystenta skręcania pod bezpiecznym kątem CarEYE®:

System nadaje się do pojazdów użytkowych, w tym autobusów oraz pojazdów specjalnych i ratowniczych

 • Możliwość doposażenia istniejących pojazdów
 • Minimalizowanie fałszywych alarmów dzięki sztucznej inteligencji
 • Rozszerzony obszar nadzoru martwych stref o długości do 10 m i szerokości 4 m
 • Wykrywanie rowerów w drugim rzędzie za zaparkowanymi samochodami zgodnie ze specyfikacją UN ECE R151
 • Strategia czerwonych i żółtych ostrzeżeń, zgodnie ze specyfikacją UNECE R151 (system informowania o martwej strefie)
 • W pełni sprawdza się przy słabym oświetleniu (oświetlenie otoczenia od 2 do 20 luksów) i w trudnych warunkach atmosferycznych
 • System jest aktywowany podczas jazdy na wprost i aktywowania prawego kierunkowskazu, podczas pokonywania zakrętów lub aktywowania prawego kierunkowskazu,  lub podczas skręcania bez włączonego kierunkowskazu
 • System jest dostępny w wersjach z kierownicą po prawej lub lewej stronie
 • Obiekty w obszarze niebezpiecznym są klasyfikowane według typu
 • Funkcja autodiagnostyki: urządzenie zgłasza czy działa, czy nie
 • Możliwość aktualizacji oprogramowania według potrzeb
 • Opracowane w zrównoważony sposób w Austrii i Niemczech oraz posiada wszelkie wymagane certyfikaty jakości, jak również ocenę ADAC

W 2021 roku na polskich drogach w wyniku kolizji drogowych zginęło 168 rowerzystów. Jednej trzeciej tych wypadków można było zapobiec dzięki asystentowi skręcania, takiemu jak CarEYE®. To sprawia, że technologia ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg i ratowania życia – dodał Eryk Biskupski. 

Źródło: Informacja prasowa EYYES GmbH

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę