Jak dbać o akumulator w czasie kwarantanny?

28.4.2020
Reklama
Reklama

Zamknięte placówki oświatowe, ograniczenia w handlu czy przeniesienie niektórych zawodów na pracę zdalną znacznie zredukowały potrzebę korzystania z samochodu. Warto jednak pamiętać, że stojący bezczynnie pojazd nadal czerpie energię z akumulatora.
 

W trakcie normalnej eksploatacji samochodu kierowca nie zauważa spadku efektywności akumulatora. Za jego systematyczne doładowanie odpowiada alternator, zamieniając energię kinetyczną na elektryczną. Jest ona następnie magazynowana i wykorzystywana do zasilania wielu podzespołów, jak rozrusznik, oświetlenie, radioodbiornik czy układ klimatyzacji, a także systemów podnoszących bezpieczeństwo.

Reklama

Po zaparkowaniu auta energia z akumulatora jest wciąż pobierana, na przykład przez autoalarm, pamięć komputera pokładowego czy układ zdalnego otwierania drzwi. Bateria podlega także procesowi samowyładowania. Im dłużej trwa czas postoju, tym jej sprawność spada. W efekcie niepowodzeniem może zakończyć się próba uruchomienia silnika.

O tym jak poradzić sobie w takiej sytuacji opowiada Adam Klimek, znany i ceniony mechanik samochodowy oraz ekspert Team TOTAL. Najnowszy film, jak i pozostałe odcinki, dostępne są na kanale YouTube:

Reklama

Źródło: Total

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama