25 wodorowych autobusów Solaris trafi do Niemiec

25 wodorowych autobusów Solaris trafi do Niemiec Solaris

Wodorowe Solarisy pojawią się na ulicach kolejnego miasta. Niemiecki Duisburg wybrał ofertę Solarisa na dostawę 25. modeli Urbino hydrogen – 11 dwunastometrowych oraz 14 przegubowych, osiemnastometrowych. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2025.

Przewoźnik transportu zbiorowego w Duisburgu zamówił 25 autobusów wodorowych marki Solaris. To pierwszy krok Duisburger Verkehrsgesellschaft AG (DVG) w procesie transformacji swojej floty na całkowicie bezemisyjną do 2030 roku. Klient zdecydował się na 11 modeli Urbino 12 hydrogen i 14 w wersji przegubowej – Urbino 18 hydrogen. Autobusy będą pierwszymi wodorowymi pojazdami w mieście. Ich dostawy zaplanowano w roku 2024 (Solarisy Urbino 12 hydrogen) oraz połowę roku 2025 (Solarisy Urbino 18 hydrogen).

Jestem dumny, że możemy być częścią bardzo ważnej zmiany zachodzącej w transporcie miejskim w Duisburgu. Bezpieczne, niezawodne i przyjazne środowisku technologie wodorowe pozwolą jeszcze bardziej zredukować emisję spalin w mieście. Jedynym produktem ubocznym eksploatacji Urbino hydrogen jest para wodna. Dziękujemy za zaufanie i już teraz cieszymy się na współpracę z DVG

powiedział Olivier Michard, Członek Zarządu firmy Solaris.

Urbino 12 hydrogen oraz Urbino 18 hydrogen, które za kilka miesięcy trafią na ulice Duisburga, to ciche i bezemisyjne pojazdy zasilane energią z ogniwa paliwowego o mocy odpowiednio 70 kW i 100 kW. Jednostkę napędową w wodorowych Solarisach stanowi elektryczny silnik trakcyjny o mocy 160 kW w pojazdach dwunastometrowych i 240 kW w przegubowych.

Oprócz tego zamówione pojazdy będą wyposażone w baterie Solaris High Power, które stanowią dodatkowy magazyn energii elektrycznej. W autobusach wodorowych energia elektryczna powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i przekazywana jest bezpośrednio do układu napędowego. Pojazdy są więc przyjazne dla środowiska i nie generują żadnych szkodliwych substancji do otoczenia.

Solaris jest europejskim liderem wśród producentów i dostawców nowoczesnych, elektrycznych autobusów miejskich. Firma dostarczyła dotychczas ponad 3000 autobusów z napędami elektrycznymi i wodorowymi. Urbino hydrogen zostały zakontraktowane przez klientów z Austrii, Francji, Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Włoch.

Źródło: Solaris

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę