Żółte tablice rejestracyjne zadebiutują w Polsce od czerwca

Żółte tablice rejestracyjne przy samochodach Poleasingowe.pl

Od czerwca 2024 roku polscy fani motorsportu i entuzjaści samochodów wyścigowych będą mieli okazję zobaczyć coś nowego. Tablice rejestracyjne dedykowane właśnie dla tej kategorii aut. Inicjatywa ta ma na celu podkreślenie prestiżu i unikalności sportowych modeli oraz promowanie kultury motoryzacyjnej w kraju.

Ministerstwa Infrastruktury wydało projekt rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów sportowych. Nowe tablice rejestracyjne będą koloru żółtego z czerwoną czcionką. Samochody te nie będą dopuszczone do ruchu drogowego, a zobaczyć je będziemy mogli na drogach tylko podczas wyścigów sportowych. Rozporządzenie ma na celu także ułatwienie rejestracji, a także promowanie kultury motorsportu w Polsce.

Europejskie standardy

Żółte tablice rejestracyjne dla samochodów wyścigowych to krok w stronę ujednolicenia przepisów z europejskimi standardami, gdzie wiele krajów już od dłuższego czasu korzysta  z podobnych rozwiązań. 

Ułatwią identyfikację tych pojazdów, będą przydatne również w kontrolowaniu i utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach, eliminując ewentualne wątpliwości związane z poruszaniem się pojazdów wyścigowych – mówi Artur Kopania Prezes Poleasingowe.pl

Decyzja o wprowadzeniu specjalnych tablic dla pojazdów przeznaczonych do ścigania wynika z rosnącej popularności motorsportu w Polsce oraz potrzeby dostosowania przepisów do rzeczywistych potrzeb użytkowników tego typu pojazdów.

Koniec z badaniami technicznymi

Auta będą zarejestrowane czasowo do 12 miesięcy i nie będą przechodzić okresowych badań technicznych. 

Wprowadzenie żółtych tablic rejestracyjnych dla samochodów wyścigowych w Polsce to  z pewnością krok w dobrym kierunku. Pozwoli to na lepsze dostosowanie przepisów do realiów współczesnego świata motoryzacji oraz stworzy sprzyjające warunki dla rozwoju kultury motorsportu w kraju. Czerwiec 2024 roku może okazać się przełomowym momentem dla wszystkich miłośników szybkiej jazdy i adrenaliny na polskich drogach.

Źródło: Poleasingowe.pl

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę