Znamy zwycięzców IX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników

Znamy zwycięzców IX edycji Turnieju Młodych Lakierników Novol

OTML, impreza organizowana przez firmę Novol przy współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą kolejny raz odbyła się w dniu 11.12.2023 w Centrum Szkoleniowym Novol w Komornikach. 

Główne cele turnieju, to promocja nauki rzemiosła oraz zaangażowanie uczniów szkół zawodowych w naukę nowoczesnych technologii stosowanych w refinishu samochodowym. Warto jednak dodać, że działania mające na celu zmniejszenie deficytu związanego z brakami wykwalifikowanej kadry zawodowej podejmowane są w ramach całego projektu Akademii Novol.

Znamy zwycięzców IX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników zdjęcie w treści artykułu

Turniej podobnie jak w poprzednich latach miał 2 etapy - półfinał i finał. Półfinał miał formę testu teoretycznego i odbył się przy wykorzystaniu platformy szkoleniowej.  Ponad 100 uczniów z  blisko 20 szkół z całej Polski próbowało  w czasie 45 minut rozwiązać kilkadziesiąt zadań. Ośmiu uczniów z najlepszymi wynikami zakwalifikowało się do finału. Warto podkreślić, że finaliści uzyskali wyniki na poziomie min 85%. 

W finale na uczniów czekało kilka zadań, głównie praktycznych: przygotowanie do lakierowania i lakierowanie pokrywy silnika, maskowanie drzwi samochodu, aplikacja bazy wodnej na specjalnym szablonie, test kolorystyczny, czy dozowanie pigmentów. Prawidłowe gradacje użytych papierów ściernych, odpowiednie zmywacze, czy zagadnienia BHP również wpływały na wyniki poszczególnych zadań. Taki dobór konkurencji sprawił, że komisja sędziowska mogła ocenić uczniów zarówno pod kątem zdolności aplikacyjnych, jak i znajomości technologii lakiernictwa samochodowego. 

Znamy zwycięzców IX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników zdjęcie w treści artykułu

Warto również docenić zaangażowanie nauczycieli i opiekunów praktyk zawodowych w warsztatach, ponieważ uczniowie są coraz lepiej przygotowani do turnieju, a to pozwala planować coraz trudniejsze konkurencje w kolejnych edycjach.

Po blisko pięciu godzinach rywalizacji wyłoniono zwycięską trójkę:

I.Mateusz Dworak z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu
II.Adrian Mierzwiński z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku
III.Jakub Olkowski z  Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Znamy zwycięzców IX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników zdjęcie w treści artykułu

Ważnym elementem organizacji Turnieju jest wsparcie wiodących dostawców wyposażenia dla lakierni. Dzięki firmom ANEST IWATA, SATA, RUPES i AIRPRESS zarówno do zwycięzców jak i do szkół w formie nagród trafiają pistolety lakiernicze, szlifierki, maszyny polerskie czy zestawy narzędzi. Dodatkowo firma Novol ufundowała dla całej finałowej ósemki pakiety gadżetów, a dla szkół vouchery na zakup materiałów lakierniczych. Finałowa trójka będzie miała również możliwość wzięcia udziału w profesjonalnym szkoleniu lakierniczym.

Źródło: Novol

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę