Zielona rewolucja w transporcie: Girteka stawia na rozwój intermodalnej sieci kolejowej

Girteka stawia na rozwój intermodalnej sieci kolejowej Girteka

Podstawową specjalizacją Girteki, największego europejskiego przewoźnika z flotą 6 000 samochodów ciężarowych i 7 000 naczep, jest transport drogowy. Od ponad 7 lat firma świadczy też usługi intermodalne. Teraz Girteka chce w jeszcze większym stopniu zaangażować się w rozwój intermodalnej sieci kolejowej, łącząc to rozwiązanie z możliwością wykorzystania alternatywnego paliwa HVO, na trasach do i z terminali. Rozwój usług intermodalnych uznawanych za ekologiczną alternatywę dla długodystansowych dostaw całopojazdowych (FTL) jednocześnie wspiera cele Girteki w zakresie efektywności i zrównoważonego rozwoju.

Rola transportu kolejowego w dekarbonizacji logistyki

Transport intermodalny jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska metod przemieszczania ładunków na długich dystansach. W porównaniu z transportem drogowym pozwala zmniejszyć emisję CO2 nawet o 90%.  Przykładem wykorzystania tego potencjału jest Girteka. W 2023 r. firma zredukowała emisję CO2 o ponad 17 mln kg, wykorzystując transport kolejowy w realizacji dostaw na łącznym dystansie ponad 17 mln km. W 2024 r. Girteka rozwinęła ofertę usług intermodalnych, tym samym zwiększając wolumen towarów przewożonych na torach.

Wciąż pracujemy nad udoskonaleniem naszych intermodalnych usług kolejowych i zaangażowaniem klientów, którzy wcześniej postrzegali ten środek transportu jako niekonwencjonalny lub mniej wiarygodny – mówi Larisa Senkevičienė, Intermodal Business Development Manager w Girtece.

Zielona rewolucja w transporcie: Girteka stawia na rozwój intermodalnej sieci kolejowej zdjęcie w treści artykułu

Rozbudowana sieć, ładunki i współpraca partnerska

Girteka rozbudowała sieć połączeń intermodalnych w Europie Zachodniej, koncentrując się głównie na trasach zelektryfikowanych. Do jej szybkiego rozwoju przyczyniły się strategiczne partnerstwa, zawarte z firmami takimi jak Helrom, CargoBeamer, CFL czy Lorry-Rail & VIIA Rail Motorways.  Jednym z najlepszych a zarazem efektywnych rozwiązań stosowanych przez Girtekę jest łączenie przewozów kolejowych z drogowymi w oparciu o pojazdy zasilane alternatywnym paliwem HVO. Realizowane w ramach programu Alternative Fuel Program, podkreślają zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i innowacyjne podejście do transportu, a klientom pozwalają na znaczną redukcję emisji z łańcuchów dostaw.

Obecnie, przy współpracy z partnerami kolejowymi, Girteka realizuje dostawy intermodalne na 7 głównych trasach. Swoim zasięgiem obejmują kluczowe rynki europejskie (przez, z/do), z głównymi terminalami intermodalnymi w Niemczech (Kaldenkirchen, Düsseldorf), Szwecji (Nassjo/Katrineholm), Polsce (Poznań), Luksemburgu (Bettembourg), Austrii (Wiedeń), Włoszech (Domodossola, Bari) oraz Francji (Le Boulou, Calais). Koleją przewożone są wszystkie rodzaje ładunków, w tym artykuły spożywcze w temperaturze kontrolowanej, towary o wysokiej wartości oraz specjalne, które wymagają dedykowanej obsługi i monitorowania. Integracja systemów Real-Time Visibility (RTV) pozwala w większości przypadków zapewnić klientom możliwość śledzenia swoich ładunków na bieżąco.

Intermodal - wyznaczony kierunek

Intermodalne usługi Girteki, dzięki przeniesieniu ładunków z dróg na tory, są skutecznym rozwiązaniem dla redukcji emisji i zwiększenia efektywności przewozów lądowych. Dzięki takiemu podejściu przewoźnika, jego klienci mogą zmniejszyć swój ślad węglowy i realizować cele zrównoważonego rozwoju, przy wsparciu precyzyjnych danych dostarczanych za pomocą narzędzi cyfrowych. Teraz Girteka, jako wiodący w Europie przewoźnik chłodniczych ładunków intermodalnych, stawia na dalszy rozwój usług  w tym obszarze, koncentrując się na elastyczności i partnerstwie, tak aby sprostać wyzwaniom branży i wspierać zrównoważony rozwój branży logistycznej.

Zielona rewolucja w transporcie: Girteka stawia na rozwój intermodalnej sieci kolejowej zdjęcie w treści artykułu

Ważny temat w kampanii edukacyjnej

Znaczenie i korzyści, jakie daje transport intermodalny, są tematem drugiego etapu kampanii edukacyjnej Girteki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Do opracowywania materiałów wykorzystano informacje dotyczące aktualnych możliwości infrastrukturalnych, regulacji unijnych oraz kierunków rozwoju tego środka transportu. Ten temat jest poruszany także w podcastach, realizowanych przez Girtekę, podczas dyskusji z udziałem czołowych przedstawicieli branży kolejowej, takich jak CargoBeamer i VIIA.

Źródło: Grupa Girteka

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę