Zaciski hamulcowe – kontrola, obsługa, regeneracja, wymiana. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zaciski hamulcowe – kontrola, obsługa, regeneracja, wymiana TRW
24.8.2021

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów, ponieważ ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Niestety – podlega również eksploatacyjnemu zużyciu, więc warto pamiętać,
by poddawać go okresowej obsłudze. Należy zwracać uwagę na usterki wynikające ze specyfiki eksploatacji oraz… z upływu czasu.  

 

 

 

  • Podczas każdego przeglądu należy sprawdzać stan zacisków hamulcowych.
  • Drobne niesprawności można bez problemu naprawić od ręki. Poważniejsze usterki kwalifikują zacisk do wymiany.
  • O tym musisz pamiętać: dodatkowe punkty kontrolne podczas weryfikacji stanu zacisków.
  • Zaciski TRW – ciekawostki produkcyjne i sprytne rozwiązania, które ułatwiają wymianę.

Tym razem skupiamy się na czynnościach wykonywanych podczas przeglądów. Choć oczywiście niektóre wskazówki mają zastosowanie także wtedy, kiedy kierowca odwiedza warsztat z powodu awarii układu hamulcowego.

Schemat kontroli

Tuż po przyjeździe samochodu na przegląd warto sprawdzić temperaturę felg. To ważne, bo później już tego nie skontrolujemy. Jeśli jedno z kół jest gorące – może to wskazywać na problemy z zaciskiem hamulcowym.

Kolejny krok to wywiad z kierowcą pod kątem jakości hamowania (pytamy czy samochód nie ściąga, nie wibruje i nie wydaje nietypowych dźwięków podczas hamowania). W dalszej kolejności można już realizować rutynowe czynności przeglądowe.

Wiele marek samochodów ma własne harmonogramy przeglądów. W przypadku samochodów używanych warto stosować jeden, uniwersalny, w ramach którego co 15 tys. km kontrolujemy hamulce przednie, a co 30 tys. km także tylne. W przypadku oceny stanu zacisków hamulcowych najlepiej postępować według następującego schematu:

1. Kontrola wstępna:

  • ­po zdjęciu koła ocena wizualna zacisku; zwracamy uwagę na korozję, obecność elementów obcych (np. żwir), braki śrub, nakrętek, osłon
  • ­kontrola przyłączeń przewodów sztywnych i elastycznych
  • ślady przegrzania

2. Kontrola po demontażu klocków:

  • sprawdzenie stanu uszczelnień gumowych
  • sprawdzenie stanu tłoczka (stan powierzchni, czy nie jest skorodowany lub zabrudzony)
  • sprawdzenie stanu prowadnic.

Zaciski hamulcowe – kontrola, obsługa, regeneracja, wymiana. Wszystko, co musisz wiedzieć zdjęcie w treści artykułu

Usterki/naprawa

Drobne usterki, np. zapieczone prowadnice, najczęściej da się łatwo naprawić (oczyścić, nasmarować). Zapieczony tłoczek, skorodowany zacisk, zużyte uszczelki kwalifikują zacisk do wymiany. Oczywiście na rynku są dostępne zestawy do samodzielnej regeneracji, ale nie zawsze jest to opłacalne. Niesie ze sobą także spore ryzyko, że klient powróci z reklamacją.

W takim wypadku najlepiej zdecydować się na wymianę zacisku. Dobrym rozwiązaniem ze względu na jakość, koszty i ochronę środowiska są zaciski regenerowane. Wiodącą ofertą może się w tej kategorii poszczycić marka TRW – jeden z największych na świecie producentów zacisków hamulcowych oraz lider w kategorii regeneracji zacisków.  

Jakość nowego zacisku

Regenerowane zaciski TRW mają wszystkie parametry zacisków fabrycznie nowych. Wynika to z faktu, że w ramach procesu ich obróbki są całkowicie rozbierane, a wszystkie zużyte elementy są zastępowane nowymi. Najczęściej pozostaje jedynie rdzeń, czyli oczyszczony i zabezpieczony szkielet zacisku, który bez zastrzeżeń nadaje się do ponownego wykorzystania, ponieważ jego żywotność zwykle wielokrotnie przewyższa żywotność elementów ruchomych. Procedura regeneracji pozwala obniżyć cenę zacisku hamulcowego, a także jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Proces regeneracji w porównaniu z produkcją nowej części przyczynia się do redukcji emisji CO2 (nawet do 1500 ton rocznie). Jest także procesem znacznie mniej energochłonnym.

Wartość dodana

Tylne regenerowane zaciski hamulcowe TRW są fabrycznie napełnione płynem hamulcowym, co ułatwia ich montaż lub odpowietrzenie. Zarówno nowe, jak i regenerowane zaciski hamulcowe TRW są objęte identyczną gwarancją – 3 lata lub 100 tys. km.

Pamiętaj o płynie

Wymiana zacisków hamulcowych wiąże się z koniecznością wymiany płynu w całym układzie hamulcowym. Z jednej strony chodzi o profilaktykę i bezpieczeństwo, a z drugiej o wydłużenie żywotności nowych części. Przypominamy, że płyny DOT4 i DOT5 należy wymieniać nie rzadziej niż co 2 lata.

Oferta produktów marki TRW dostępna jest na stronie: trwaftermarket.com/pl

Źródło: ZF

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę