Nowa opona Yokohama BluEarth-GT AE51

Opony Yokohama BluEarth-GT AE51
4.6.2020

Model BluEarth-GT AE51 od Yokohamy został zaprojektowany tak, aby zgodnie ze swoją nazwą zapewniać mocne i stabilne osiągi nawet przy dużych prędkościach. Opona charakteryzuje się oszczędnością paliwa przy jednoczesnym zachowaniu przyczepności na mokrej nawierzchni, z której znane są poprzednie opony BluEarth-A. „GT” w nazwie oznacza „Grand Touring”, termin będący synonimem jazdy na długich dystansach.

Opona BluEarth-GT AE51 pojawiła się w zeszłym roku jako pierwsze wyposażenie Toyoty Prius, Lexusa ES/IS/EX, Mazdy CX-30 czy też Mazdy 2 i 3. Od lata 2020 dostępna jest w Polsce w szerokiej sprzedaży i to aż w 66 rozmiarach: od 245/35R19 93W do 155/65R14 75H. Model BluEarth-GT AE51 został zaprojektowany specjalnie dla sedanów klasy średniej z segmentów C, D i E.

Aby zoptymalizować oszczędność paliwową oraz przyczepność na mokrej nawierzchni Japończycy zastosowali w modelu BluEarth-GT AE51 wiele rozwiązań, w tym technologię mieszania gumy – A.R.T. (Advanced Reaction Technology in Mixing). W porównaniu ze standardową technologią mieszania, znacząco poprawia ona dyspersję krzemionki i zwiększa obszar kontaktu opony z podłożem.

Wzór bieżnika

  • BluEarth-GT AE51 posiada asymetryczny wzór bieżnika o wysokiej sztywności przeznaczony do dynamicznej jazdy. Nacięcia na sztywnym wewnętrznym barku mają zapewniać płynność i komfort. Z kolei „ślepe” rowki na szerokim zewnętrznym barku zwiększają sztywność opony i stabilność prowadzenia.
  • 3 centralne żebra obwodowe wspierają stabilność jazdy na prostej przy dużych prędkościach.
  • Rowek w kształcie błyskawicy zwiększa całkowitą powierzchnię zewnętrznej krawędzi przy jednoczesnym zachowaniu sztywności bloków bieżnika. Poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni, zwiększając obszar krawędzi, wypierającej wodę spod bieżnika.
  • Nacięcia przypominające ostrza japońskich mieczy zapewniają większą sztywność żeber. Bardziej równomierny nacisk podłoża na powierzchnię bieżnika przyczynia się do zwiększenia całkowitego obszaru kontaktu opony z nawierzchnią.


Konstrukcja

  • Dwuwarstwowa konstrukcja bieżnika odpowiada za niskie spalanie i zwrotność BluEarth-GT AE51.
  • Sztywna konstrukcja z dwuwarstwowym karkasem ściany.

Obniżona waga.

Profil

  • Profil bieżnika – odpowiada za stabilność prowadzenia.
  • Profil ściany – zapobiega deformacjom i obniża wytwarzanie ciepła.


BluEarth to globalna marka opon firmy YOKOHAMA, przyjazna dla środowiska, człowieka i społeczeństwa. Oprócz BluEarth-GT AE51, marka BluEarth obejmuje oszczędny pod względem zużycia paliwa BluEarth RV-02 do CUV-ów i miniwanów, BluEarth-Es ES32, standardową oponę oszczędzającą paliwo, a także 4S AW21, czy Van RY55. W przyszłym sezonie letnim na naszym rynku ma pojawić się także ekonomiczny model BluEarth-XT AE61 do wysokowydajnych miejskich SUV-ów.

Źródło: Yokohama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę