Wystawa Ikony Motoryzacji: 15 grudnia 2023 r.

Wystawa Ikony Motoryzacji: 15 grudnia 2023 r. Inter Cars

Kolejna edycja wystawy „Ikony motoryzacji” dedykowana jest pasjonatom tematu. Cel eventu to przedstawienie aut ważnych w rozwoju branży, w większości rzadko widywanych i trudno dostępnych.

  • Wydarzenie o tematyce motoryzacyjnej w życiu kulturalnym Warszawy.
  • Hipersamochody, legendy motorsportu, przepiękne klasyki, customowe restomody oraz elektryzujące nowości.
  • Modele Ferrari, Lamborghini, Porsche, Maserati, Bentley, Aston Martin i innych czołowych marek zebrane w jednym miejscu.
  • Ponad 70 samochodów i 15 motocykli – od kultowych dzieł sprzed kilku dekad po najnowsze superauta oszałamiające mocą i osiągami.

Co czeka uczestników wydarzenia? Efektowna ekspozycja, prezentacje multimedialne, zdjęcia i opisy aut oraz yzw. strefa Motorsport Hall of fame, czyli prezentacja aut sławnych i utytułowanych polskich sportowców – m.in. Krzysztofa Hołowczyca, Kuby Przygońskiego i Rafała Sonika. Na krajowej mapie wydarzeń motoryzacyjnych będzie to z pewnością ciekawy pokaz światła, koloru, dźwięku i ekspresji samochodowego designu.

Dla pasjonatów tematu nie lada gratką będzie ekspozycja pojazdów, których na co dzień nie można spotkać na drogach. Dlatego wystawa na PGE w Warszawie ma umożliwić dokładne obejrzenie rzadkich okazów i uwiecznienie ich na fotografiach. O prezentowanych autach przygotowano prezentacje multimedialne, pełne ciekawostek historycznych oraz technicznych.

Celem eventu jest też przedstawienie aut ważnych w rozwoju motoryzacji, w większości rzadko widywanych i trudno dostępnych. Gwiazdy wystawy to m.in. McLaren P1, Ferrari SF90, Ford GT. W ramach wydarzenia zaplanowane są również spotkania z ludźmi ze świata motoryzacji, turniej sim-racingowy na symulatorach, konkursy, akcje charytatywne oraz wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Zgromadzone pojazdy reprezentują różne segmenty i etapy rozwojowe mechaniki samochodowej. Ważnym tematem będzie samochód sportowy – typ najsilniej przemawiający do emocji, atrakcyjny wizualnie, budowany z myślą o dostarczaniu przyjemności jazdy i poczucia prestiżu. Sprzyjający doskonaleniu kierowców w sztuce prowadzenia, a w kategoriach ewolucji technicznej będący poligonem testowym nowych, ambitnych rozwiązań.

W ramach tego modelu reprezentowane są najważniejsze kraje: Włochy, Niemcy i Wielka Brytania, następnie Francja, Stany Zjednoczone ze swą specyfiką rozumienia i projektowania aut sportowych oraz Japonia, która od lat 90. dołączyła do ścisłej czołówki. W ramach samochodów sportowych rozróżniamy egzotyczne superauta, których osiągi, czar emocjonalny i ekspresja przeważają nad walorami użytkowymi, Gran Turismo, czyli mocne i komfortowe samochody do pokonywania z klasą długich dystansów oraz mniejsze, lżejszego kalibru auta sportowe, wyróżniające się zwinnością i czuciem prowadzenia.

Wystawę uzupełniają pojazdy nie zaliczane do sportowych, ale charakterystyczne, powszechnie kojarzone, istotne dla rozwoju designu lub z innych względów ważne w historii samochodu. Eksponaty wystawy „Ikony motoryzacji” plasują się na różnych etapach rozwoju nowoczesnej motoryzacji. Pokazują wzbogacanie samochodu o kolejne technologie, takie jak:

  • turbodoładowanie,
  • napęd na 4 koła,
  • robotyzacja zmiany biegów,
  • nowe tworzywa i materiały.

Ilustrują wzrost osiągów – łatwo zauważyć, jak nawet mniej elitarne spośród tych najnowszych dorównują w tym zakresie pojazdom z najwyższej półki z lat 80 lub 90. Miłośnicy klasyki wskazują przewagę starszych modeli aut: w zakresie czucia i przyjemności prowadzenia, bezpośrednich reakcji, łatwości poruszania się malowniczymi wąskimi drogami, a nawet cech tak obiektywnych, jak widoczność z miejsca kierowcy.

Dlatego szykowana wystawa ma zestawić ze sobą pojazdy nowe i starsze w przekonaniu, że samochody z różnych lat warto oglądać i poznawać jako świadectwa swoich czasów, nie sugerując się porównywaniem liczbowych parametrów. Przekrój zebranych dzieł z dziejów ambitnej motoryzacji ma być tak dobrany, by dawać kompletny obraz przemian w technice i stylu samochodu sportowego – aż po modele najnowsze, jedyne lub jedne z pierwszych w Polsce.

Więcej informacji o biletach i całym wydarzeniu – na stronie internetowej organizatora

Źródło:Ikony Motoryzacji

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę