Nowy układ AEBS-3 do pojazdów ciężarowych DAF

Nowy układ AEBS-3 do pojazdów ciężarowych DAF
15.7.2020

Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów w ruchu drogowym, firma DAF Trucks wprowadza ulepszony układ AEBS-3 dla całej gamy modeli LF, CF i XF. Ten awaryjny układ hamulcowy trzeciej generacji może zapewnić w pełni niezależne hamowanie awaryjne, pomagając uniknąć kolizji zarówno z pojazdami nieporuszającymi się, jak i jadącymi z prędkością do 80 km/h. Wysokiej klasy układ bezpieczeństwa jest oferowany w połączeniu z tempomatem adaptacyjnym (ACC) oraz systemem ostrzegającym przed kolizją (FCW).

W przypadku nowej generacji układu AEBS pojazdy ciężarowe DAF wykorzystują podwójny radar o wysokiej precyzji z 16 antenami (poprzednio było to 7 anten) do wykrywania obiektów w dużej i małej odległości. Układ jest wyposażony w najlepszy w swojej klasie czujnik dalekiego zasięgu o największej odległości wykrywania w branży — do 250 m (poprzednio 200 m). Umożliwia to wcześniejsze rozpoznanie potencjalnie krytycznych sytuacji. Niezrównany, wynoszący 120 stopni (poprzednio 50 stopni), kąt widzenia w bliskim zakresie pozwala na wcześniejsze przewidywanie sytuacji zajechania drogi nawet w trudnych warunkach pogodowych i w sytuacjach o słabej widoczności, takich jak mgła czy jazda pod słońce.

Hamowanie awaryjne

Układ AEBS współpracuje z układami sterowania hamowaniem i stabilnością pojazdu. Za pomocą ostrzeżeń dźwiękowych i wizualnych oraz pulsowania pedału hamulca układ sygnalizuje kierowcy konieczność zareagowania na potencjalną kolizję. Jeżeli kierowca nie zareaguje, pojazd ciężarowy automatycznie rozpoczyna hamowanie awaryjne, aby uniknąć uderzenia w przeszkodę lub ograniczyć jego skutki. 

Do 80 km/h

Układ AEBS-3 może zapewnić w pełni autonomiczne hamowanie awaryjne, pomagając uniknąć kolizji zarówno z pojazdami nieporuszającymi się, jak i jadącymi z prędkością do 80 km/h. W rezultacie nowy układ AEBS-3 firmy DAF automatycznie zmniejsza w największym możliwym stopniu prędkość uderzenia w nieruchomy lub poruszający się obiekt znajdujący się przed pojazdem, jeśli kierowca nie zauważy niebezpiecznej sytuacji. 

Układ AEBS-3 stanowi standardowe wyposażenie wszystkich pojazdów ciężarowych DAF serii LF, CF i XF. Wprowadzenie zaawansowanej technologii AEBS-3 to kolejny przykład, że firma DAF Trucks zapewnia Pure Excellence (najwyższy stopień doskonałości) również w zakresie bezpieczeństwa.

Źródło: DAF

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę