Uczestnicy Porsche Sprint Challenge Central Europe przejmą Tor Poznań

Porsche Sprint Challenge Central Europe w Poznaniu Porsche

Po dwóch rundach w Austrii, kolejno na Red Bull Ringu i Salzburgringu, stawka Porsche Sprint Challenge Central Europe stawi się w Polsce. W sobotę, 6 lipca, na Torze Poznań odbędzie się trzecia z pięciu tegorocznych rund cyklu. Do zawodów zgłosiło się 23 kierowców z siedmiu krajów.

Wyścigi na obiekcie w Przeźmierowie są stałym punktem kalendarza Porsche Sprint Challenge Central Europe (PSCCE). W ramach tej profesjonalnej serii wyścigowej ambitni entuzjaści marki mogą sprawdzić się w sportowej rywalizacji za kierownicą wyczynowych, wyścigowych wersji samochodów Porsche. W sezonie 2024 przewidziano pięć rund. Zawodnicy mają już za sobą starcia na Red Bull Ringu (24-25 maja) i Salzburgringu (14-15 czerwca). Oprócz zawodów w Poznaniu (6 lipca) zaplanowano jeszcze zmagania w Chorwacji (Autodrom Grobnik, 6-7 września) oraz Czechach (Autodrom Brno, 20-21 września).

Cykl organizuje Lehner Racing – austriacka firma i zespół wyścigowy, a przede wszystkim – uznana marka w świecie wyścigów. Ekipa z miejscowości Thalgau obok Salzburga może się pochwalić licznymi sukcesami w markowych pucharach Porsche. Dwanaście triumfów w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej Porsche Mobil1 Supercup mówi samo za siebie. Oprócz PSCCE, Lechner Racing odpowiada także za cykl Porsche Carrera Cup Middle East.

Otwarty w 1977 roku Tor Poznań to najważniejszy obiekt wyścigowy w Polsce. Na liczącej 4,08 km nitce kierowcy muszą zmierzyć się z czternastoma zakrętami. Pętla w Przeźmierowie gości wiele międzynarodowych i krajowych serii wyścigowych, w tym tak prestiżowe jak FIA European Truck Racing Championship.

Porsche Sprint Challenge Central Europe Porsche

Do trzeciej rundy Porsche Sprint Challenge Central Europe przystąpi 23 kierowców, reprezentujących siedem narodowości. W tym gronie jest dwóch zawodników, którzy pojadą z biało-czerwonymi flagami na samochodach – Franz Dziwok i Tomasz Lach.

W sobotę, 6 lipca, kierowcy wyścigowych Porsche 911 GT3 Cup pięciokrotnie wyjadą na Tor Poznań. Między 9 a 9:50 zaplanowano dwie sesje kwalifikacyjne, które zdecydują o kolejności startowej do pierwszego i drugiego wyścigu.

30-minutowe sprinty rozpoczną się odpowiednio o 11:50 i 14:20. Na zakończenie zawodów kierowcy zmierza się w wyścigu długodystansowym, a do pokonania będą mieli 100 mil (160,93 km).

Zmagania zawodników w 510-konnych pucharowych Porsche 911 GT3 będzie można nie tylko na Torze Poznań lecz także z tabletów, smartfonów czy komputerów dzięki transmisji na żywo w serwisie YouTube. Zaplanowano trzy wejścia:

  • Wyścig nr 1 (30 min)
  • Wyścig nr 2 (30 min)
  • Wyścig długodystansowy (160,9 km)

Prowadzenia w klasyfikacji generalnej cyklu bronić będzie Herbert Geiss. W dwóch pierwszych rundach Niemiec zgromadził 45 punktów – o sześć więcej niż sklasyfikowany na drugim miejscu Litwin Eduardas Klepikas. Trzecie miejsce należy do Ulricha Zieglera (37 pkt), który w rundach PSCCE dzieli się samochodem nr 69 z Franzem Dziwokiem.

W klasie ProAM na czele tabeli jest Geiss, a w kategorii AM liderami są (ex aequo) Czech Peter Brecka i Szwajcar Peter Brunner (po 18 pkt).

Źródło: Porsche
 

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę