Toyota sprzedaje części do klasycznego coupe 2000GT

Części do Toyota Coupe 2000GT
10.7.2020

Toyota Gazoo Racing (TGR) uruchamia produkcję części zamiennych do legendarnej Toyoty 2000GT, pierwszego supersamochodu w historii marki. Jest to kolejny etap programu GR Heritage Parts Project. Części do klasycznego coupe będą dostępne zarówno w Japonii, jak i na innych rynkach.

Toyota wyszła z inicjatywą wznowienia produkcji części zamiennych do klasycznego supersamochodu 2000GT. Dzięki temu właściciele tych wyjątkowych aut będą mogli kupić oryginalne komponenty w autoryzowanych salonach Toyoty. Nie jest to pierwsza linia GR Heritage Parts, która trafi do oferty marki. W maju 2019 roku podczas konferencji prasowej poświęconej nowej GR Suprze A90 Toyota ogłosiła, że wyprodukuje wybrane części zamienne do klasycznej Supry A70 i A80.

Toyota 2000GT to sportowy samochód opracowany we współpracy z Yamaha Motor, który zadebiutował na rynku w 1967 roku. Choć do 1970 roku powstało tylko 337 egzemplarzy, sportowe coupe zdobyło światową sławę jako samochód Jamesa Bonda w filmie „Żyje się tylko dwa razy”. Toyota zastosowała w nim wiele najnowocześniejszych japońskich technologii, w tym 2-litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy silnik DOHC, dwuwahaczowe zawieszenie wszystkich kół, hamulce tarczowe przy czterech kołach, radialne opony, koła ze stopu magnezu i otwierane reflektory. Samochód rozpędzał się do prędkości 220 km/h, dorównując swoim europejskim konkurentom.

Jeszcze przed debiutem rynkowym Toyota 2000GT wzięła udział w wyczynowych testach prędkości i pomimo nadciągającego cyklonu i niebezpiecznych warunków atmosferycznych pobiła trzy rekordy świata (na 10 000 mil, 15 000 km i 72 godzin) oraz 13 międzynarodowych rekordów. W wielu wyścigach zajęła pierwsze miejsce lub zdobyła wysokie pozycje w klasyfikacji.

Seria GR Heritage Parts do Toyoty 2000GT zawiera części związane z pięciostopniową manualną skrzynią biegów oraz mechanizmem różnicowym. Do skrzyni biegów można dokupić koła zębate, piastę i pierścień synchronizatora, zestaw uszczelek i simeringów, zestaw łożysk, zestaw pierścieni zabezpieczających, podkładki dystansujące i widełki zmiany biegów, zaś do mechanizmu różnicowego zestaw kół zębatych przekładni głównej wraz ze śrubami zestawu zębatek.

Aby projekt części zamiennych do modelu 2000GT mógł zakończyć się powodzeniem, Toyota zaangażowała w jego realizację zarówno własne fabryki i ośrodki rozwojowe, jak i renomowanych partnerów. Od 1 sierpnia 2020 roku na stronie Toyota Gazoo Racing będą publikowane odpowiednie informacje oraz rozpocznie się przyjmowanie zamówień. Części GR Heritage Parts można zamówić także w salonach Toyoty w taki sam sposób jak standardowe części do współczesnych modeli.

Źródło: Toyota

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę