To był najlepszy rok w historii Uniwheels

25.3.2016
Reklama
Reklama

W 2015 roku Grupa Uniwheels sprzedała 7,8 mln felg aluminiowych w obu segmentach - OEM oraz Akcesoriów (łączny wzrost sprzedaży felg wyniósł +8,2% w porównaniu do roku 2014), co jest rekordowym rocznym wynikiem sprzedaży w historii firmy.

Uniwheels AG w 2015 roku zanotowała 436,5 mln EUR przychodów, co oznacza wzrost o 20,4% w porównaniu do roku 2014. Zysk EBITDA zwiększył się do 58,7 mln EUR (+27,9% r/r), a rentowność EBITDA poprawiła się do 13,4% (z 12,7% w 2014). Zysk netto zwiększył się o niemal 79% do 40,7 mln EUR. Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1,65 EUR na akcję (co oznacza wypłatę dywidendy w wysokości 50% osiągniętego zysku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami).

Reklama

- Rok 2015 to nie tylko najlepszy rok w historii naszej firmy, ale także ważny kamień milowy. Oferta publiczna przeprowadzona na GPW w maju, największa w Polsce od dwóch lat, była olbrzymim sukcesem i wyniosła naszą spółkę na kolejny etap rozwoju – mówi Dr. Thomas Buchholz, Prezes Zarządu Uniwheels AG.

Perspektywy 2016

Reklama

Uniwheels spodziewa się, że rok 2016 będzie również stał pod znakiem rosnącego popytu na felgi ze strony europejskich producentów samochodów, szczególnie z segmentu premium. Spółka planuje, że uruchomienie pierwszego etapu produkcji w nowym zakładzie w Stalowej Woli nastąpi latem tego roku, co pozwoli osiągnąć do końca roku dodatkowe moce produkcyjne 500 tys. sztuk felg.

Spółka zakłada, że w 2016 roku przeciętna cena aluminium na giełdzie LME wyniesie 1.550 EUR/t. Przy powyższych założeniach, zarówno sprzedaż felg w sztukach, jak i przychody Grupy powinny w 2016 roku rosnąć w wysokim jednocyfrowym tempie. W wynikach 2016 będzie widać efekty zarówno ścisłego zarządzania kosztowego, jak i kosztów związanych z uruchomieniem nowego zakładu. W związku z tym, Uniwheels oczekuje że dynamika wzrostu skonsolidowanego zysku EBITDA będzie jednocyfrowa.

Źródło: Uniwheels

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama