Szkolenia lakiernicze to podstawa

Konrad Wenz
27.5.2019
Reklama
Reklama

Postęp technologiczny w obszarze technik lakierniczych oznacza dla pracownika warsztatu lakierniczego ciągłą konieczność poznawania nowych rozwiązań. O popularności różnego rodzaju szkoleń w branży lakierniczej rozmawiamy z Tomaszem Tomczykiem, dyrektorem Pionu Szkoleń w firmie NOVOL.

Jakie obszary tematyczne cieszą się największym zainteresowaniem?

Reklama

Tomasz Tomczyk: Największym zainteresowaniem (zarówno w Centrum Szkoleniowym, jak i we warsztatach) cieszą się szkolenia technologiczno-produktowe z zakresu nowych produktów. Jak wspomniałem, rośnie poziom zaawansowania rozwiązań produktowych i lakiernicy chcą być z nimi na bieżąco. Dla przykładu skrócenie czasów utwardzania daje im olbrzymi potencjał oszczędności przez redukcję kosztów energii i czasochłonności procesów, jakie możemy uzyskać dzięki naszym produktom, co nie jest obojętne dla właścicieli warsztatów lakierniczych. Kolejna grupa to szkolenia z zakresu kolorystyki związane z pojawieniem się nowych systemu SPECTRAL WAVE 2.0 i SPECTRAL BASE 2.0 oraz wprowadzeniem spektrofotometru wspomagającego dobór koloru. Lepsze poznanie charakterystyki pigmentów, poznawanie nowych rozwiązań programowych (specjalny moduł kolorysty), zaawansowana obsługa spektrofotometru to budzi największe zainteresowanie.


Czy można oszacować poziom wiedzy wśród szkolących się osób? Czy są to raczej młode osoby, czy także bardziej doświadczone, dłużej pracujące już w branży?

Poziom wiedzy u osób szkolących jest bardzo zróżnicowany. Trafiają do nas bardzo doświadczeni lakiernicy, jak i „młody narybek”, dopiero rozpoczynający pracę w lakiernictwie. Sektor lakiernictwa boryka się z brakiem dobrze wykwalifikowanych pomocników lakiernika i lakierników. Oceniam, że ok. 30% to właśnie młodzi lakiernicy, chcący podwyższyć swoje kwalifikacje. Cieszy mnie to, że zarówno rozpoczynający swoją przygodę z lakiernictwem jaki i doświadczeni lakiernicy bazują na rozwiązaniach NOVOL. To, co sprawia trudności lakiernikom, można by podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich jest technika lakiernicza, np. jak poprawnie cieniować trudne kolory np. 3-warstwowe, kolejną obsługa urządzeń i oprogramowania – analiza danych ze spektrofotometru, obsługa gospodarki magazynowej lakierni. Na szczęście szkolenia pod opieką doświadczonych trenerów pozwalają szybko nabyć lub wyćwiczyć nowe umiejętności.

Powiązane firmy

Reklama

Jakie jest zainteresowanie tego typu szkoleniami wśród osób zatrudnionych w tej branży?

Statystycznie na przestrzeni ostatnich lat w samym Centrum Szkoleniowym NOVOL szkolimy ok. 1000-1200 osób w ciągu roku. Jeżeli policzyć lakierników na szkoleniach w warsztatach lakierniczych, prowadzonych przez zespoły techniczne, to łącznie będzie to ok. 2000 osób. Obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania szkoleniami związany z pojawieniem się nowych rozwiązań technologicznych w NOVOL-u. Wprowadzenie nowoczesnego wodorozcieńczalnego bazowego mieszalnika WAVE 2.0, dodatków SPECTRAL serii -00 (w której znajdziemy rewolucyjny podkład aspartanowy SPECTRAL 00-RACE utwardzający się w ciągu 20 min/20°C, czy lakier SPECTRAL 565-00 utwardzający się 5 min/60°C) wymaga szkolenia dla lepszego poznania przewagi technologicznej.

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama