Stellantis inauguruje otwarcie swojego pierwszego Battery Technology Center we Włoszech

Stellantis otworzył Battery Technology Center we Włoszech Stellantis

Inwestycja w zakładzie przemysłowym Mirafiori w Turynie zwiększa możliwości Stellantis w zakresie projektowania, opracowania i testowania zestawów akumulatorów, modułów, ogniw wysokonapięciowych i oprogramowania, które w przyszłości będą zasilać pojazdy produkowane przez ten koncern. Nowy ośrodek, największy we Włoszech, jest również jednym z największych w Europie.

  • Battery Technology Center o powierzchni 8.000 m2 wyposażone w 32 komory klimatyczne do testowania akumulatorów jest największym we Włoszech i jednym z najważniejszych w Europie.
  • Pionowa integracja działań związanych z rozwojem, testowaniem i produkcją akumulatorów oraz zarządzanie oprogramowaniem to istotne elementy strategii Stellantis, mającej na celu produkcję wiodących w swojej klasie pojazdów BEV wyróżniających się osiągami zorientowanymi na klienta i niższymi kosztami.
  • Stellantis jest zaangażowana w transformację zakładów produkcyjnych i ośrodków inżynieryjnych na całym świecie, aby umożliwić płynne przejście na elektryfikację i osiągnąć śmiałe cele planu strategicznego Dare Forward 2030.

Battery Technology Center w Mirafiori zatrudni ponad 100 pracowników – większość z nich to wykwalifikowani pracownicy Stellantis, którzy będą przeprowadzać i nadzorować testy obciążeniowe i klimatyczne, testy cyklu życia, rozwój i kalibrację oprogramowania systemu zarządzania baterią (BMS) oraz demontaż pakietów i ogniw do celów analizy i benchmarkingu.

Stellantis pracuje również nad utworzeniem Battery Technology Center dla regionu Ameryki Północnej w Windsor w stanie Ontario (Kanada), będące częścią globalnej sieci rozwoju i produkcji akumulatorów, która obejmie 6 gigafabryk.

Stoimy przed wyjątkową szansą, aby na nowo zdefiniować mobilność, oferując inteligentne i zrównoważone rozwiązania – powiedział Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii Stellantis. – Nasz nowy Battery Technology Center w Mirafiori gromadzi w jednym miejscu narzędzia i utalentowanych ludzi potrzebnych do projektowania, testowania, zatwierdzania i wytwarzania wiodących w swojej klasie produktów, które spełnią potrzeby naszych klientów, skracając czas dostaw wiodących w swojej klasie pojazdów elektrycznych do klientów na całym świecie.

Otwarcie Battery Technology Center wzmacnia obecność firmy Stellantis we Włoszech oraz zaangażowanie firmy na rzecz włoskich pracowników.

Pionowa integracja kluczowych etapów produkcji pakietów akumulatorów do pojazdów elektrycznych – od projektowania, poprzez rozwój i testowanie, aż po produkcję – stanowi filar strategii Stellantis, mającej na celu produkcję wiodących w swojej klasie pojazdów elektrycznych, które w pełni spełnią oczekiwania klientów. Jak szczegółowo pokazano w prezentacji EV Day 2021, plan opracowany dla akumulatorów przewiduje podwójną strategię w zakresie chemii, aby zaspokoić potrzeby wszystkich klientów i skupić się na efektywności projektowania ogniw i modułów akumulatorów oraz obudów i pakietów, zapewniając konkurencyjne koszty.

Stelantis_Mirafiori_Battery_Technol_gy_Center_2 Stellantis

Battery Technology Center w Mirafiori zajmuje powierzchnię 8000 m2 i zlokalizowane jest na trzech poziomach. Sercem centrum są służące do testowania 32 komory klimatyczne – 24 komory typu walk-in do testowania pakietów akumulatorów i 8 komór do testowania ogniw.

Wewnątrz 24 komór typu walk-in można kontrolować warunki klimatyczne poprzez regulację wilgotności i temperatury w zakresie od -40 do 60°C przy maksymalnej zmianie o 20 stopni na minutę. Centrum może testować równolegle nawet 47 pakietów akumulatorów.

Zaprojektowany z myślą o przyszłej rozbudowie, system zasilania centrum może obsługiwać pakiety 1,2 kV i 2,2 MW na komorę testową.

Stelantis_Mirafiori_Battery_Technol_gy_Center_32 Stellantis

W ośmiu komorach można równolegle przetestować nawet 96 ogniw. Ta część centrum technologicznego będzie zajmować się główne badaniem nowych składów chemicznych i charakterystyki zachowania ogniw pod kątem przyszłego rozwoju.

W ramach planu strategicznego Dare Forward 2030, Stellantis ogłosił plany osiągnięcia do 2030 r. 100% udziału BEV w sprzedaży samochodów osobowych w Europie i 50% udziału samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych w Stanach Zjednoczonych. 

Aby osiągnąć te cele handlowe firma zapewnia sobie około 400 GWh pojemności akumulatorów, korzystając ze wsparcia sześciu zakładów produkujących akumulatory w Ameryce Północnej i Europie. Stellantis jest na dobrej drodze, aby do 2038 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach, przy jednocyfrowej procentowej kompensacji pozostałych emisji.

Źródło: Stellantis

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę