Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu możliwa bez zapłaty podatku i ZUS-u

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu Thomas B. – Pixabay

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi Polskiego Ładu, każdy przedsiębiorca, który wykupi samochód po okresie jego leasingu i przeznaczy na cele prywatne, w sytuacji chęci jego sprzedaży, będzie musiał liczyć się z odprowadzeniem składki zdrowotnej dla ZUS – u oraz zapłaty podatku dochodowego. Istnieje jednak inne rozwiązanie.

Chcesz wykupić auto firmowe po leasingu na cele prywatne i je sprzedać? Pamiętaj, że w chwili obecnej transakcja taka jest opodatkowana od dochodu  ze sprzedaży, na skali podatkowej 9%, a na podatku liniowym –  4,9%. Dodatkowo będziesz musieć  odprowadzić składkę zdrowotną do ZUS-u. Chyba, że poczekasz 6 lat.

Jak było wcześniej?

Poprzednie regulacje w tym zakresie różniły się znacząco od obowiązujących. Do grudnia 2021 r. przedsiębiorcy, wykupując auto z leasingu i nie wprowadzając go do środków trwałych, mogli sprzedać je, nie płacąc podatku z tego tytułu. Warunkiem było to, że transakcja miała miejsce po okresie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym doszło do jego nabycia.

Co można zrobić?

Mając na uwadze obciążenia finansowe wynikające ze sprzedaży samochodu, alternatywą dla tego działania jest darowizna pojazdu najbliższej osobie. Po wykupieniu z leasingu auto może zostać przekazane. Obdarowany zaś może potem sprzedać je i nie będzie mieć obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, ani też podatku dochodowego po upływie 6 miesięcy. Potwierdzenie takiej możliwości można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów dotyczącej Polskiego Ładu. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z panującym prawem, obdarowany nie powinien zwracać natychmiast pieniędzy darczyńcy, gdyż to potraktowane być mogło przez fiskus jako czynność pozorna lub klauzula obejścia przepisów. Kolejną kwestią jest obowiązek zgłoszenia takiej darowizny do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 6 miesięcy, o ile jej wartość przekracza kwotę wolną od podatku. Aby takie przekazanie zgłosić, należy wypełnić formularz SD-Z2.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę