Solaris zrealizuje największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie

Największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie Solaris

Miejski przewoźnik transportu publicznego TPER w Bolonii zakupi aż 130 autobusów wodorowych. Dostawcą zeroemisyjnych pojazdów będzie firma Solaris. Producent w ramach tego zamówienia dostarczy 127 sztuk 12-metrowych autobusów Urbino, 12 pojazdów wodorowych dla TPER Bologna i 3 jednostki dla TPER Ferrara. Przewoźnik ma również prawo do ewentualnego przedłużenia zlecenia o dodatkowe 140 pojazdów. 

Włoskie miasta Bolonia i Ferrara właśnie rozpoczęły jeden z największych projektów dotyczących autobusów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi w Europie. To bez wątpienia imponujące zamówienie na 130 pojazdów napędzanych wodorem, które przyspieszy realizację ambitnego celu obu miast: przekształcenia miejskiego transportu publicznego w całkowicie bezemisyjny do 2030 roku. Bolonia i Ferrara wybrały autobusy wodorowe Solaris Urbino 12, które obecnie są jednymi z najpopularniejszych autobusów napędzanych wodorem w Europie. Umowa pozwala również na ewentualne rozszerzenie zamówienia o dodatkowe 140 pojazdów. 

Każdy autobus będzie wyposażony w innowacyjny system wodorowy spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ogniwo paliwowe o mocy 70 kW będzie pobierać wodór z pięciu kompozytowych zbiorników umieszczonych na dachu autobusu. Z pełnymi zbiornikami, które mogą pomieścić 37,5 kg wodoru, autobus będzie w stanie przejechać około 350 km.

Solaris_zbiorniki_na_wodór_na_dachu Solaris

Mieszkańcy Bolonii i Ferrary przekonają się o zaletach wodorowych autobusów Urbino 12 już w 2024 r., kiedy to do miasta zostanie dostarczona pierwsza partia 37 wodorowych jednostek. Pozostałe pojazdy pojawią się w latach 2025-2026.

Solaris jest europejskim liderem e-mobilności, w tym w produkcji autobusów wodorowych. Do tej pory firma dostarczyła ponad 120 pojazdów napędzanych wodorem do kilkunastu klientów w 8 krajach. W 2022 r. Solaris rozszerzył swoją ofertę wodorową o przegubowy autobus wodorowy Urbino 18.

Źródło: Solaris

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę