Samochodem na wakacje – dlaczego warto przypominać kierowcom o dolewce oleju?

Dlaczego warto przypominać kierowcom o dolewce oleju? Petronas
12.6.2024

W ubiegłym roku blisko 80 proc. Polaków planowało na wakacyjny wyjazd wybrać się autem – tak wynika z badania Mercedes-Benz Vans „Na wakacje samochodem – jak podróżują Polacy?”. Jedna czwarta z nich spędziła w podróży ponad 6 godzin. Dłuższe dystanse oznaczają większe obciążenia dla silnika, w szczególności dla aut, które na co dzień pokonują głównie miejskie trasy. Dlatego przed wyjazdem w dalszą podróż, warto zadbać o odpowiedni poziom oleju.

Powiązane firmy

Petronas Lubricants Poland sp. z. o. o.

Wakacyjne podróże samochodowe Polaków zyskują na popularności. Najczęściej wybierane destynacje to Chorwacja, Włochy, Niemcy, Czechy oraz kraje nadbałtyckie. Według raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) z 2023 r., średnia odległość, jaką Polacy pokonują wybierając się na wakacje samochodem, wynosi około 1500 km.

Podróż na tak długich trasach jest wymagająca dla samochodu z kilku powodów. Przede wszystkim, silnik oraz inne podzespoły, takie jak układ chłodzenia, hamulce czy opony, są narażone na długotrwałe obciążenia. Długie godziny jazdy w wysokich temperaturach mogą prowadzić do przegrzewania się także innych komponentów, co może skutkować ich awarią. Tymczasem, choć niewielkie, litrowe butelki oleju, takie jak np. PETRONAS Syntium, są powszechnie dostępne i rekomenduje się ich posiadanie w aucie, wciąż niewielu kierowców zabiera je ze sobą. Nadchodzące podróże to zatem doskonała okazja dla warsztatów, by przypomnieć klientom o konieczności zadbania o właściwy poziom oleju.

Podróż bez niespodzianek

Przede wszystkim, dobrze by właściciele aut wiedzieli, że dolanie oleju silnikowego przed podróżą chroni silnik przed przegrzewaniem. Podczas długiej jazdy jest on narażony na długotrwałe obciążenia, co może prowadzić do osiągania zbyt wysokich temperatur. Odpowiednia ilość oleju zapewnia właściwe smarowanie i chłodzenie silnika, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Chroni on także wewnętrzne części silnika przed zużyciem i korozją. Wysokiej jakości produkt pomaga utrzymać powierzchnie metalowe oddzielone cienką warstwą filmu olejowego, co minimalizuje tarcie i zużycie, a tym samym przedłuża żywotność auta. Dolewka oleju przed podróżą zapewnia, że silnik będzie odpowiednio chroniony, nawet podczas długotrwałej eksploatacji.

Warsztat samochodowy_Petronas Petronas

Prawidłowy poziom oleju silnikowego jest także kluczowy dla optymalizacji wydajności silnika. Dzięki temu podróż może być bardziej komfortowa i oszczędna, gdyż przekłada się to bezpośrednio na mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowo, brak odpowiedniej ilości oleju często prowadzi do poważnych awarii silnika, które mogą uniemożliwić kontynuację podróży. Regularna kontrola, wymiana lub uzupełniane to prosta procedura, która może zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom na trasie.

W przypadku olejów półsyntetycznych i syntetycznych, takich jak PETRONAS Syntium, zaleca się wymianę co 10-15 tysięcy km lub co rok. Oczywiście jest to także zależne od rekomendacji producenta pojazdu czy sposobu użytkowania pojazdu. W przypadku silników wysokowydajnych, turbodoładowanych czy sportowych, często zaleca się krótsze interwały wymiany. Może to wynikać z większego obciążenia silnika lub bardziej wymagających warunków eksploatacji. 

Diagnostyka pojazdu_Petronas Petronas

Nie samemu, a w warsztacie, najlepiej sieciowym

Aż trzech na czterech kierowców zleca wymianę oleju profesjonalistom – wynika z badania GiPA dla PETRONAS. Właśnie dlatego, będąc właścicielem warsztatu, warto regularnie przypominać klientom o podstawowych czynnościach serwisowych, ponieważ pomaga to budować z nimi długotrwałe relacje i podnosi zaufanie do warsztatu.

Dolewka oleju to dodatkowa usługa, która generuje przychody dla serwisu. Może ona być również częścią bardziej kompleksowej usługi przeglądu przed wyjazdem, co zwiększa całkowitą wartość zlecenia. Prewencyjne działania, takie jak kontrola i dolewka oleju, zapobiegają także kosztownym naprawom w przyszłości. Zadowoleni klienci, którzy uniknęli problemów, dzięki profesjonalnej opiece, będą chętniej polecać usługi danego serwisu. Dlatego warto postawić na nowoczesne rozwiązania, choćby takie jak automatyczne przypominanie klientom o dolewkach za pośrednictwem SMSów wysyłanych z systemu CRM. Taka dbałość o szczegóły z pewnością podniesie renomę warsztatu i pomoże w budowaniu jego marki – mówi Danuta Michałus-Sokołowska, Marketing Manager PETRONAS w Polsce.

Sieć warsztatów_Petronas Petronas

Czym jest CRM? Jest to oprogramowanie, które służy do zarządzania relacjami z klientami i dostawcami serwisu samochodowego. Pomaga firmom lepiej rozumieć swoich klientów, śledzić interakcje z nimi i poprawiać procesy związane z obsługą klienta, sprzedażą i marketingiem. Przykładem takiego oprogramowania jest aplikacja Motowarsztat.pl, do której bezpłatny, roczny dostęp zyskają wszystkie warsztaty, które zdecydują się dołączyć teraz do sieci PETRONAS.

Od 2020 roku rozwijamy naszą współpracę z niezależnymi serwisami, do końca zeszłego roku nawiązaliśmy partnerstwa z ponad 500 firmami w całym kraju. W naszych relacjach stawiamy nie tylko na produkt, ale także na wspieranie warsztatów w różnorodnych aspektach prowadzenia biznesu. Liczymy, że możliwość skorzystania z oprogramowania Motowarsztat, nie tylko zwiększy efektywność ich pracy, ale także podniesie jej komfort. Mamy też nadzieję, że będzie to krok w kierunku przyszłości, w której cyfryzacja stanie się standardem w każdym warsztacie samochodowym w Polsce – podkreśla Adam Bober, Market Manager PETRONAS w Polsce.

Zapraszamy do kontaktu i dołączenia do sieci PETRONAS. Więcej szczegółów w linku.

Artykuł sponsorowany Petronas

Petronas Lubricants Poland sp. z. o. o.

Petronas Lubricants Poland sp. z. o. o.

PETRONAS Lubricants International (PLI) to globalna firma zajmująca się wytwarzaniem i sprzedażą produktów olejowych PETRONAS, koncernu naftowego z Malezji. Założona w 2008 roku, produkuje i sprzedaje pełną gamę wysokiej jakości olejów samochodowych i przemysłowych na ponad 100 rynkach na całym świecie. Przedsiębiorstwo aktywnie partycypuje w ewolucji branży w stronę zrównoważonego rozwoju.

Z siedzibą w Kuala Lumpur, PLI posiada ponad 30 biur marketingowych w 28 krajach, zarządzanych przez biura regionalne w Kuala Lumpur, Pekinie, Turynie, Belo Horizonte, Chicago i Durbanie.

PETRONAS Lubricants International jest działem technicznym stojącym za partnerstwem PETRONAS z zespołem Formuły 1 MERCEDES AMG PETRONAS i jest odpowiedzialny za zaprojektowanie, rozwój i dostawę rozwiązań Fluid Technology Solutions™ - z dostosowanymi olejami, paliwem i płynami przekładniowymi zasilającymi bolidy.

Czołowe linie produktowe PETRONAS to gama Syntium, Urania, Tutela, Sprinta, Iona, Arbor oraz Industrial Solutions dla przemysłu.

Profil Firmy

Petronas Lubricants Poland sp. z. o. o.