Rośnie konkurencja na europejskich drogach

10.4.2017

W 2015 r. zarejestrowano w Unii Europejskiej 39 milionów pojazdów użytkowych, z czego 5,3 miliona wyposażono w systemy zarządzania flotą. Eksperci prognozują dynamiczny rozwój, w którego wyniku liczba telematycznych urządzeń końcowych ma rosnąć o 15 proc rocznie.

10 lat temu firma WebEye International otworzyła swoje pierwsze biuro poza Węgrami, w Rumunii, a dziś jej sieć ma najszerszy zasięg na europejskim rynku telematycznym. Przychody grupy za 2016 r. przekroczyły 26,5 mln euro. W tym roku WebEye spodziewa się znacznego wzrostu sprzedaży na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Jeśli chodzi o kwestie technologiczne, firma skupia się m.in. na rozwiązaniach mobilnych, a w obszarze strategii rynkowej, uważa usługi o wartości dodanej za potencjalne źródło dodatkowych przychodów.

Rynek logistyki potrzebuje danych, rozwiązania IT stają się nieodzowne

Telematyka to najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek w sektorze logistyki. Firmy przewozowe i dostawcy usług logistycznych rozbudowują floty pojazdów, ale nie mogłyby utrzymać się w bardzo konkurencyjnym środowisku bez rozwiązań informatycznych, takich jak systemy umożliwiające monitorowanie i śledzenie pojazdów oraz rozwiązania analityczne. O możliwościach wynikających z wykorzystywania rozwiązań telematycznych i potrzebach w obszarze ich wdrożenia świadczy podwójny wzrost popytu na zarządzanie danymi związanymi z flotą w ciągu ostatnich trzech lat.

Zmiany wynikają z konieczności podejmowania bardziej przemyślanych decyzji, jak również coraz większych potrzeb firm w obszarze ścisłego dotrzymywania terminów dostaw oraz wprowadzenia rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. Istotna dla firm jest także chęć zwiększenia zysku z marż. Rynek jest ogromny: w 2015 r. zarejestrowano w Unii Europejskiej 39 milionów pojazdów użytkowych, z czego 5,3 miliona wyposażono w systemy zarządzania flotą. Eksperci prognozują dynamiczny rozwój, w którego wyniku liczba telematycznych urządzeń końcowych ma rosnąć o 15 proc rocznie.

Dotychczasowy ciągły rozwój WebEye jest w dużej mierze zasługą rosnącego rynku, który prawdopodobnie znów powiększy się w 2017 roku. Naszym głównym celem biznesowym jest rozszerzenie międzynarodowej działalności grupy, czego częścią jest otwarcie nowego biura w Polsce. W celu wzmocnienia naszej istniejącej sieci, przygotowujemy się do dalszej ekspansji w Europie Południowo-Wschodniej i Zachodniej. Oddziały zagraniczne firmy mogą liczyć na wsparcie ze strony siedziby firmy na Węgrzech, posiadającej ponad dziesięcioletnie doświadczenie. Właśnie dzięki temu wsparciu od 2014 r. liczne firmy przewozowe i logistyczne dołączyły do grona naszych klientów, zwiększając udział sprzedaży zagranicznej w ogólnych przychodach grupy o ponad 14 proc. Jeśli chodzi o technologie, w tym roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów kładziemy większy nacisk na rozwiązania mobilne i projekty integracyjne – powiedział Pál Németh, dyrektor generalny WebEye International.

Rozwój w 2016 roku

Firma WebEye International, posiadająca swoje oddziały w 14 krajach europejskich, odnotowała w zeszłym roku znaczne wzrosty w praktycznie wszystkich swoich spółkach zależnych. W rezultacie roczne przychody ze sprzedaży, które w 2015 r. osiągnęły ponad 23,9 mln EUR, przekroczyły 26,5 mln euro w 2016 r. Najdynamiczniej rozwijające się spółki odnotowały w zeszły roku szczególnie wysokie, dwucyfrowe wzrosty. Obroty zwiększyły się o 52 proc. w Bułgarii i o 45 proc. w Portugalii, a przychody polskiej spółki wzrosły o 24 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Firma, która jest liderem na Węgrzech, osiągnęła też duże sukcesy na tamtejszym rynku, których najlepszym przykładem jest umowa podpisana pod koniec roku. Projekt, który zostanie zrealizowany wspólnie przez Waberer’s-Szemerey Logistics Kft. i WebEye, ma wartość ponad 1,28 mln euro. Jest to największy na Węgrzech prywatny kontrakt telematyczny związany z transportem drogowym. Po uruchomieniu systemu około 70 proc. krajowych przewozów artykułów FMCG będą realizować pojazdy wyposażone w rozwiązania WebEye do zarządzania transportem.

Źródło: WebEye

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę