Pierwsza felga sportowa o zmniejszonej emisji od RONAL

Pierwsza felga sportowa o zmniejszonej emisji CO2 od RONAL Ronal Group

RONAL GROUP już od kilku lat angażuje się mocno w dziedzinę zrównoważonego rozwoju. Wraz z modelem RONAL Motorsport RM1 firma prezentuje pierwszą felgę o zmniejszonej emisji CO2, która została zaprojektowana specjalnie do użytku na torach wyścigowych. W tym sezonie od razu dwa zespoły z nowymi felgami wyścigowymi RONAL rywalizują w klasie AT na torze Nürburgring.

Po tym, jak pod koniec 2019 r. RONAL GROUP wprowadziła na rynek RONAL R70-blue, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji CO2 felgę do użytku drogowego, firma idzie teraz jeszcze o krok dalej. Pod marką RONAL zaprojektowana została pierwsza zrównoważona felga wyścigowa bez homologacji drogowej. RONAL Motorsport RM1 to ich pierwsza felga sportowa wykonana z wykorzystaniem materiału wtórnego.

Już teraz dbamy o to, aby przy zakupie materiałów oszczędzać zasoby, a dzięki zastosowaniu aluminium z recyklingu ograniczać emisję. Dlatego nowa felga RONAL RM1 wykonana jest w 70% z aluminium wtórnego i tylko w 30% z aluminium pierwotnego – co pozwala ograniczyć o około 50% emisję CO2 w porównaniu do przeciętnej europejskiej felgi. Charakter felgi nie zmienia się wskutek takiego składu: RM1 to dynamiczna, filigranowa felga sportowa, która jest lekka i jednocześnie stabilna – precyzyjnie nastawiona na szczególne obciążenia, jakie niesie ze sobą użytkowanie w sportach motorowych – mówi Oliver Brauner, prezes zarządu RONAL GROUP.

Te korzyści odkryły dla siebie również dwa zespoły wyścigowe, które rywalizują w klasie AT na paliwa alternatywne na torze Nürburgring. Już od 2021 r. RONAL GROUP wspiera pierwszy niemiecki zrównoważony zespół wyścigowy Four Motors i w tym roku wyposaża jego samochody Bioconcept w innowacyjną felgę RM1. Dzięki specjalnej, sportowej konstrukcji felgi RONAL GROUP przyczynia się do zmniejszenia masy pojazdu posiadającego RM1 o ponad 6 kg w porównaniu z konwencjonalną felgą.

Cieszymy się, że możemy w tym sezonie przetestować u siebie nowe felgi wyścigowe RONAL. Dzięki udziałowi aluminium pochodzącego z recyklingu konstrukcja, która jest specjalnie nastawiona na potrzeby sportów motorowych, nie tylko ma przewagę w bilansie ekologicznym, lecz również sprawia, że felga jest wyjątkowo lekka. Dla naszych kierowców oznacza to słabsze hamowanie. A to z kolei oznacza mniejsze ścieranie opon i niższe zużycie paliwa – mówi Thomas von Löwis, dyrektor zespołu Four Motors.

Nowe felgi RONAL Motorsport RM1 były już używane zarówno przez Four Motors, jak i Tima Schricka podczas NLS2 w pierwszy weekend kwietnia. Podczas gdy samochody Bioconcept wyposażone są w 18-calowe felgi w kolorze Racing Grey, Subaru Tima Schricka również posiada 18-calowy wariant – ale w kolorze Racing Gold. W trakcie sezonu oba zespoły chcą udowodnić, że zrównoważone produkty z najwyższej półki mogą się również sprawdzić na najtrudniejszym torze wyścigowym świata.

RONAL_Motorsport_RM1 RONAL GROUP

Źródło: RONAL GROUP

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę