Kolekcjonerskie samochody Rolls-Royce z zaszyfrowanymi wiadomościami

Kolekcjonerskie samochody Rolls-Royce z zaszyfrowanymi wiado
9.7.2020

Kolekcjonerskie samochody Rolls-Royce’a (Rolls-Royce Collection Cars) są pokazem mistrzowskiego rzemiosła zespołu Bespoke Collective, produkowane zawsze w krótkich seriach. Do ich tworzenia wykorzystuje się najlepsze materiały i nowoczesne sposoby ich zastosowania. Samochody kolekcjonerskie Rolls-Royce’a są wykonane z kreatywną pasją i techniczną precyzją. Przyciągają uwagę klientów na całym świecie i zapisują się w kronikach motoryzacji jako najwspanialsze i legendarne Rolls-Royce’y, jakie kiedykolwiek zostały stworzone.

Projektantka Rolls-Royce Bespoke Katrin Lehmann powiedziała – Nazwa Kryptos pochodzi ze starożytnej greki i odnosi się do czegoś niewidzialnego, ukrytego, zakodowanego, a nawet mitycznego. Dochodzenie do rozwiązania zagadki może trwać tysiące lat i przyciągać najbystrzejsze umysły tego świata. Jako projektantkę zawsze fascynowała mnie myśl, że dzięki wykorzystaniu symboli, piktogramów i szyfrów możesz przekazywać wiadomości, które są rozumiane przez bardzo niewielką grupę osób. Odnalezienie klucza staje się niezbędnym elementem, by w pełni zrozumieć istotę przedmiotu, który bez niego staje się jedynie „zwykłym” dziełem sztuki.

W samochodach z kolekcji Wraith Kryptos znajdują się zaszyfrowane wiadomości, które mają być dla klientów z jednej strony przyjemnością i rozrywką, ale także zaproszeniem w podróż do świata odkryć i tajemnic. Dla niewtajemniczonych szyfry jawią się jako czarujące elementy designu, stworzone wyłącznie ze względów estetycznych, bez żadnych zauważalnych kluczy. Ci, którzy spojrzą dokładniej, którzy znają klucz, – tych czeka doświadczenie prowadzące do wyjaśnienia tajemnicy.

Torsten Müller-Ötvös, CEO, Rolls-Royce Motor Cars, powiedział – Po raz kolejny nasz zespół Rolls-Royce Bespoke prześcignął sam siebie tworząc niezwykłą, współczesną, przykuwającą uwagę wersję modelu Wraith. Na pierwszy rzut oka Kolekcja Wraith Kryptos jest wyrazem dynamizmu. Po bliższym przyjrzeniu się, to także seria wiadomości zaszyfrowanych unikalnym szyfrem Rolls-Royce’a. Nie mogę się doczekać, kiedy nasi klienci złamią ten kod!

I faktycznie, kod jest tak tajny, że pełne rozwiązanie znają jedynie dwie osoby w Domu Marki w Goodwood – projektantka oraz CEO. Odpowiedź znajduje się w zapieczętowanej kopercie w sejfie prezesa firmy, w Domu Rolls-Royce’a w Goodwood (West Sussex). Klienci zostaną zaproszeni do podzielenia się swoimi pomysłami na złamanie kodu przez aplikację Rolls-Royce’a Whispers, dostępną jedynie dla członków.

Podróż w świat kryptografii zaczyna się już od figurki Spirit of Ecstasy, która od ponad wieku ozdabia maskę każdego samochodu. Grawer wykończony zieloną emalią przedstawia szyfr Rolls-Royce’a na podstawie tej enigmatycznej figurki. Poniżej, przeprojektowane wstawki w zderzaku ściągają wzrok w dół, delikatnie modyfikując zarówno wyraz, jak i posturę Wraitha, nadając kolekcji swój własny charakter.

Dobór kolorów kolekcji nawiązuje do najskrytszej tajemnicy samochodu. Delphic Grey, odcień lakieru z palety Bespoke zastosowany na zewnątrz samochodu, składa się z bazowego antracytu i posiada ukrytą właściwość – jedynie w promieniach słońca ujawniają się w nim niebieskie i zielone płatki miki. Efekt ten jest dodatkowo podkreślony przez podwójną, ręcznie malowaną linię – coachline - przy czym górna linia jest w nowym kolorze Kryptos Green, a dolna – niczym cień – w kolorze Dark Grey. Obie dają wskazówki do kodu we wnętrzu. Wykończeniem designu na zewnątrz są częściowo polerowane obręcze kół, na których centralnie umieszczone logo jest obramowane paskiem w kolorze Orbit Grey.

Po wejściu nad podświetlanymi progami, zakodowana wiadomość prowadzi nas głęboko do wnętrza samochodu. Kierowcę i pasażerów wita skóra z akcentami w odcieniu Bespoke Kryptos Green, która posiada metaliczny odcień i jest zestawiona z odcieniem Selby Grey albo Anthracite. Być może najbardziej ewidentną wskazówką szyfru są jego elementy wyszyte na zagłówkach, gdzie tak często występuje emblemat „podwójnego R”. Ku uciesze kierowcy, intrygujący druk płynie po metalowej desce rozdzielczej, ciągnąc się po całej szerokości wnętrza.

Wraith Kryptos oczarowuje pasażerów światłem dzięki opracowanej, podświetlanej dwoma kolorami podsufitce, przedstawiającej ruchomy motyw inspirowany przepływem danych. Podświetlane kieszenie drzwi kontynuują go wykorzystując zaplataną skórę oraz przeszycia w kolorze Kryptos Green, by odsłonić niespodziewaną i subtelną iluminację, której moc słabnie wraz ze zbliżaniem się do dna kieszeni. Tunel centralny jest kunsztownie przeszyty, powtarzając wzór poziomych linii z kieszeni drzwi i podkreślając charakter tego specjalnego samochodu skoncentrowanego na kierowcy.

Rolls-Royce ma ogromną przyjemność zaprezentować nową generację samochodu kolekcjonerskiego, który stawia intrygujące, absorbujące wyzwanie, które z pewnością sprawi wiele przyjemności. Kto złamie szyfr? I jaka jest zakodowana odpowiedź? Tylko czas pokaże. Ale czy na pewno?

Źródło: Rolls-Royce

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę