Produkt roku 2020 – Wręczenie nagród

Wyniki konkursu Produkt Roku 2020 Raven Media
6.7.2021

Ponad 100 produktów zgłoszonych przez 80 firm stanęło do walki o tytuł Produktu Roku 2020 w konkursie organizowanym przez naszą redakcję. Kapituła składająca się z 17 osób jak co roku nie miała łatwego zadania chociażby dlatego, że wszystkie produkty zgłaszane do konkursu cechują się wysoką innowacyjnością.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas telekonferencji zorganizowanej przez redakcję czasopisma „autoEXPERT” dnia 2 października. W trakcie tego wydarzenia przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia twórcom najlepszych produktów. Ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w kraju, w trosce o zdrowie naszych partnerów i kapituły, ceremonia wręczenia statuetek i dyplomów przebiegła w sposób zdalny.

Startujące w konkursie produkty pogrupowane zostały w trzy kategorie główne:

  • wyposażenie warsztatu i oprogramowanie,
  • części i akcesoria motoryzacyjne,
  • chemia motoryzacyjna.

Znalazły się w nich produkty dla branży motoryzacyjnej prezentowane w ciągu ostatniego roku (9/2019 do 6–7/2020) na łamach „autoEXPERTA”.

Jak co roku, kapituła miała za zadanie wybrać najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne produkty dla branży motoryzacyjnej. Podjęcie jednogłośnej decyzji nie było łatwe. Członkowie kapituły reprezentują różne środowiska związane z motoryzacją – zasiadają w niej m.in. rzeczoznawcy, przedstawiciele środowisk akademickich oraz praktycy, którzy na co dzień zajmują się naprawą i diagnostyką samochodów. W tej sytuacji rzeczą oczywistą jest, że każdy członek kapituły doceni te rozwiązania, które będą dla niego najbardziej pomocne w codziennej praktyce.

 Profesor Piotr A. Wrzecioniarz jako przewodniczący kapituły konkursowej podsumował przebieg prac komisji konkursowej.

Nagroda główna – tytuł „Produkt Roku” – przyznawana jest w każdej z trzech konkursowych kategorii jednemu produktowi, który zdobył największą liczbę punktów. Laureat otrzymuje prawo do posługiwania się tym tytułem oraz okolicznościową statuetkę i dyplom. W każdej kategorii są ponadto przyznawane po trzy wyróżnienia dla najwyżej ocenionych produktów.

statuetki Produkt Roku 2020

Do tej pory w 17 edycjach konkursu „Produkt Roku” organizowanego od 2004 roku o prestiżowy tytuł rywalizowało ponad 3300 produktów prezentowanych na łamach „autoEXPERTA”. Każdego roku statuetkę otrzymują trzy zwycięskie produkty. Łącznie nagroda była wręczana ponad 50 razy.

Należy podkreślić fakt, że kapituła zwraca szczególną uwagę na produkty innowacyjne pod względem oferowanych funkcji diagnostycznych, produkty mające wpływ na ekologię i zdrowie człowieka oraz poprawiające bezpieczeństwo.

Wyposażenie warsztatów i oprogramowanie

W kategorii wyposażenia warsztatów i oprogramowania zwyciężył: • tester diagnostyczny PDL8000 zgłoszony przez firmę Snap-on Equipment and Diagnostics, który wyposażony jest w funkcję inteligentnej diagnostyki.  

Tester diagnostyczny PDL8000

Co się kryje pod tym pojęciem? Otóż, po zdiagnozowaniu uszkodzenia na przykład czujnika prowadzi on mechanika krok po kroku, wskazując poszczególne etapy naprawy oraz dalszej diagnostyki systemów. Pozwala to na stwierdzenie, czy błąd nie powstał pod wpływem sygnału z innego obwodu współpracującego z danym czujnikiem i czy nieprawidłowy odczyt parametrów nie wpłynął na działanie innych podzespołów.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznane zostały:

hamowni inercyjnej do motocykli ŚWIĄTEK BIKE 01 produkowanej i zgłoszonej przez firmę ŚWIĄTEK Lech Świątek,  

hamownia Świątek

 

kamerze rewizyjnej ROOKS do czyszczenia układów klimatyzacji zgłoszonej przez firmę Auto Partner,  

kamera rewizyjna Rooks

 

stołowi probierczemu do badania elektrozaworów skrzyń biegów oferowanemu przez firmę KINERGO Poland.  

stół probierczy KINERGO

Jak widać, kategoria ta została zdominowana przez produkty związane z ogólnym rozwojem motoryzacji – i to nie tylko w kraju. Coraz większa popularność motocykli znajduje wyraz we wzroście znaczenia sprzętu do ich diagnostyki. Samochody już w większości wyposażone są w automatyczne bądź zautomatyzowane skrzynie biegów, więc każdy warsztat zajmujący się ich regularną naprawą powinien zainwestować w sprzęt do ich diagnostyki. Klimatyzacja samochodowa już praktycznie jest standardem. Standardem są też zaniedbania tego układu przez użytkowników. Aby móc przeprowadzić prawidłowy serwis klimatyzacji wraz ze skutecznym odgrzybianiem czy dezynfekcją parownika i przewodów wentylacyjnych, konieczne jest zastosowanie kamery rewizyjnej z podajnikiem płynu.

Części zamienne i akcesoria

W kategorii „Części zamienne i akcesoria” triumfatorem okazał się: • czujnik nawierzchni SHAKE Sensor identyfikujący zawilgocenie i oblodzenie drogi, dostarczany przez firmę HELLA Polska sp. z o.o.

Czujnik ten został opracowany dla systemu „Porsche Wet-Mode” (części Porsche Stability Management odpowiadającej za wspomaganie prowadzenia pojazdu), w który to system wyposażona jest najnowsza wersja modelu 911. Czujniki zamontowane we wnękach przednich kół rozpoznają rodzaj nawierzchni oraz wykrywają i mierzą grubość znajdującej się na niej warstwy wody. HELLA SHAKE jest czujnikiem drgań, a właściwie piezoelektrycznym mikrofonem o wysokiej czułości w wyselekcjonowanym paśmie dźwiękowym. Materiał piezoelektryczny wykrywa wibracje w paśmie dźwiękowym tworzone przez podrywane przez opony krople wody lub pył z drogi. Analiza drgań i parametrów pozwala na określenie rodzaju nawierzchni i poziomu jej wilgotności. Czujnik jest w stanie mierzyć w czasie rzeczywistym grubość warstwy wody pod kołami pojazdu. Wykrywa warstwę o grubości od 0,1 mm nawet przy prędkości 200 km/h.

Wyróżnienia w tej kategorii zostały przyznane: • antyalergicznemu filtrowi kabinowemu zgłoszonemu przez Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.,

retrofitom z rodziny OSRAM LEDriving HL zgłoszonym przez firmę OSRAM,

regenerowanym elektrycznym zaciskom hamulcowym zgłoszonym przez firmę Lauber Sp. z o.o.

I tutaj znów warto podkreślić aspekty związane z bezpieczeństwem oferowane przez wyróżniony produkt, a także cechy prozdrowotne wynikające z zabezpieczenia podróżujących samochodem przed alergenami i drobnoustrojami, które zostają odseparowane i zneutralizowane przez nowoczesny filtr kabinowy. Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w nowoczesne oświetlenie LED, więc także nie dziwi fakt zwrócenia uwagi na tak zwane retrofity, czyli źródła światła wykonane w technologii LED, ale posiadające oprawkę pozwalającą zamontować je w miejsce standardowych żarówek halogenowych. Co prawda produktów tych jeszcze nie można używać na drogach, ponieważ lampy samochodowe są homologowane razem z oryginalnym źródłem światła, co nie pozwala na zmiany rodzaju elementu świetlnego. Jednak należy mieć też na uwadze starania firm produkujących oświetlenie LED skupiające się na zmianie legislacji i sposobu homologacji reflektorów, aby zastosowanie LED-ów w miejsce żarówek halogenowych było w pełni legalne.

Oświetlenie LED ma też wiele zalet ważnych z ekologicznego punktu widzenia, podobnie jak regenerowane części zamienne. Dzięki procesowi regeneracji wielu komponentom samochodu darowane jest drugie życie. W kwestii zacisków hamulcowych jest to bardzo ważne, ponieważ części te często są traktowane po macoszemu, a ich niesprawność nie zawsze jest wykrywana, a nawet jeśli już zostanie wykryta, to jest usuwana w niepoprawny sposób. Regenerowany zacisk hamulcowy ma o tyle istotne znaczenie, że oferuje jakość produktu fabrycznie nowego, ale w niższej i bardziej przystępnej dla klienta cenie. A w przypadku bezpieczeństwa na drodze jest to argument nie do podważenia.

Chemia motoryzacyjna

W katgorii „Chemia motoryzacyjna” zwyciężyła: • technologia SPECTRAL 2.0  składająca się z podkładów, szpachlówek oraz lakierów bazowych i bezbarwnych należących do rodziny nowoczesnych produktów lakierniczych oferowanych przez firmę NOVOL Sp. z o.o.  

Wyróżnienia zostały przyznane trzem wyrobom mającym niebagatelne znaczenie w warsztacie i częściowo połączonym funkcjonalnie z opisanymi wcześniej produktami wyróżnionymi.

W tym roku przypadły one: • płynowi biobójczemu NANOCLEAN® AIR KONCENTRAT firmy MCPOLSKA.PL Sp. z o.o. Sp.k.,

syntetycznemu smarowi do hamulców „Liqui Moly Brake Pin firmy Liqui Moly Polska Sp. z o.o.,

olejowi silnikowemu TITAN GT1 FLEX 23 SAE 5W-30 zgłoszonemu przez FUCHS OIL CORPORATION Sp. z o.o.

Jak można zauważyć, produkty chemiczne w dużej mierze współpracują z wyposażeniem warsztatowym. Przykładem może być płyn biobójczy, wykorzystywany do serwisowania układu klimatyzacji. Smar do prowadnic zacisków hamulcowych to także produkt o wysokiej specjalizacji wymagany podczas obsługi hamulców. W zakresie olejów silnikowych należy zaś podkreślić, że nowoczesny środek smarny jest dziś nie tylko zaleceniem, ale wręcz wymogiem, jeśli chodzi o smarowanie silnika – szczególnie że mamy do czynienia z silnikami o coraz większym wysileniu i z coraz dłuższymi interwałami między kolejnymi wymianami oleju.

Poniżej prezentujemy relację z ogłoszenia wyników:

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę