Opona przyszłości w kształcie kuli

Opona przyszłości w kształcie kuli Citroën/Good Year

Opona przyszłości ma mieć kulisty kształt, móc poruszać się we wszystkich kierunkach, a przy tym być autonomiczna i bezpieczna. Twórcy stawiają na bezobsługową jazdę, bazując na elektrycznej wielokierunkowej platformie.

Nowy projekt Citroëna, zatytułowany Citroën Autonomous Mobility Vision, zakłada autonomiczną mobilność dla wszystkich użytkowników dróg. Futurystyczny pojazd ma się nazywać Urban Collectif. Z uwagi na zastosowanie elektrycznej, wielokierunkowej platformy Citroën Skate samochody przyszłości nie będą wymagały obsługi. Platforma wyposażona zostanie bowiem w wiele modułów i programów, które zapewnią pojazdowi bezpieczne poruszanie się we wszystkich kierunkach.

Platforma Citroën Skate, źródło: materiały prasowe Citroën/Goodyear

Będzie to możliwe dzięki sferycznym oponom, zaprojektowanym przez markę Goodyear. Ich prototyp nosi nazwę Eagle 360  i po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w 2016 roku w Genewie. W 2017 roku przedstawiono kolejną wersję Eagle 360 Urban. Magazyn „Time” uznał wynalazek za jedną z 25 najlepszych innowacji 2016 roku.

Cechy nowych, futurystycznych opon:

  • Autonomiczność – jest to ogumienie niepneumatyczne, a zatem nie wymaga kontroli ciśnienia. Nie można go również przebić. System jest w pełni zintegrowany z modułową platformą.
  • Zwrotność – kształt kuli zapewnia możliwość ruchu we wszystkich kierunkach. Jazda odbywa się w sposób płynny i stabilny, a ewentualne przeszkody są sprawnie omijane. Pasażerowie mają zapewniony najwyższy komfort.
  • Duże zasięgi – konstrukcja opon charakteryzuje się zastosowaniem sztywnego materiału wewnątrz oraz mieszanki gumowej o niskich oporach toczenia. W ten sposób zmniejszone są straty energii w pojeździe i wydłużony jest zasięg akumulatora elektrycznego.
  • Przyczepność – w oponach Eagle 360 zapewniona jest stała przyczepność do drogi, ze względu na zamontowanie sześciokątnych lameli.
  • Wysoka trwałość – powierzchnia bieżnika jest cztery razy większa niż w przypadku tradycyjnej opony. Komponenty i konstrukcja sprawiają, że zużycie ogumienia będzie znacznie wolniejsze niż obecnie.

Marka Goodyear istnieje na rynku już od ponad 120 lat. Obecnie we współpracy z Citroënem tworzy przyszłościowe projekty motoryzacyjne. Przejawem owocnego współdziałania jest elektryczny model Citroëna 19_19 Concept, który wyposażono w kompleksowy system łączności i oparto na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Samochód został zaprezentowany w 2019 roku z okazji setnej rocznicy istnienia francuskiej marki.

Nowe pojazdy mają być dosłownie naszpikowane elektroniką. Przewiduje się, że w tych futurystycznych modelach będzie następowała wymiana informacji dotyczących warunków na drodze między systemami poszczególnych samochodów. 

Kiedy Urban Collectif wyjedzie na drogę?

Tego jeszcze nie wiadomo. Ciągle bowiem trzeba się dostosowywać do wciąż zmieniającej się rzeczywistości w ruchu drogowym. Jednego możemy być pewni. Pojazdy przyszłości zapowiadają się niezwykle ciekawie. Tylko, czy aby na pewno chcemy się pozbawić przyjemności prowadzenia samochodu?

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę