Porsche elektryzuje. Oto Vision 357, czyli ukłon w stronę pierwszej serii 356

Porsche elektryzuje. Oto koncepcyjny Vision 357 Speedster Porsche

Porsche prezentuje mowy samochód koncepcyjny – Vision 357 Speedster, czyli siostrzany model zamkniętego Vision 357. To w pełni elektryczne Porsche wizualnie nawiązuje do modelu 356, a bazuje na 718 GT4 e-Performance. Słynny producent samochodów sportowych otwiera tym sposobem swoje obchody 75 lat od powstania marki. Na terenie posiadłości księcia Richmond w West Sussex Porsche zaprezentuje łącznie ponad 15 nowych i klasycznych modeli. Jedną z atrakcji będzie 356 No. 1 Roadster – pierwszy samochód sportowy marki ze Stuttgartu-Zuffenhausen. Miłośnicy sportu motorowego będą mogli podziwiać sześć zwycięskich maszyn Le Mans.

Elektryczne_Porsche_Vision_357_tyl Porsche

Porsche Vision 357 to ukłon w stronę pierwszej linii modelowej Porsche, wymarzonego samochodu sportowego Ferry’ego Porsche. A ponieważ model 356 zapisał się w zbiorowej pamięci zarówno jako kabriolet, jak i coupé, ta sama logika dotyczy samochodu koncepcyjnego – muszą być dwie wersje. Porsche Vision 357 Speedster ucieleśnia esencję naszej marki. Radość z jazdy i dynamika jazdy łączą się tu z niezwykle purystyczną formą – powiedział Michael Mauer, wiceprezes ds. Style Porsche.

Vision 357 Speedster bazuje na technice Porsche 718 GT4 e-Performance. Jego silniki elektryczne i akumulator pochodzą więc z Mission R, a podwozie – z 718 GT4 Clubsport. Po światowej premierze na Festiwalu Prędkości w Goodwood studium zostanie zaprezentowane na tegorocznym zlocie Rennsport Reunion, który odbędzie się pod koniec września w USA.

Jak to bywa w speedsterach, nowy koncepcyjny samochód ma spłaszczoną przednią szybę. Po prawej stronie znajduje się osłona wnętrza, niegdyś powszechna w autach sportowych z otwartym nadwoziem. Specjalny karbonowy element zapewniający ochronę w razie dachowania sprawia, że zagłówek kierowcy wydaje się zawieszony w powietrzu. Z tyłu znajdują się pokrywa gniazda ładowania i mocowanie klasycznego miękkiego dachu.

Inne detale wyglądu zewnętrznego są znane z siostrzanego samochodu koncepcyjnego: czteropunktowa sygnatura przednich świateł ma okrągłą formę, przywodzącą na myśl Porsche 356. Tylne lampy umieszczono za wzorzystym układem punktów wyfrezowanych w samym nadwoziu. Kolejnym ukłonem w stronę pierwszej linii modelowej Porsche jest pionowe żebrowanie tylnej pokrywy. Z grillem zintegrowano trzecie światło hamowania.

Elektryczne_Porsche_Vision_357_tyl Porsche

Źródło: Porsche

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę